لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

پيام ميشل اوباما در کنوانسيون حزب دموکرات اين بود که براک و من مانند شما هستيم


پيام ميشل اوباما در کنوانسيون حزب دموکرات اين بود که براک و من مانند شما هستيم

اين مهمترين ماًموريت همسر نخستين آمريکائی افريقائی تباری بود که قرار است روز پنجشنبه رسماً نامزدی حزب دموکرات را برای رياست جمهوری آمريکا بپذيرد. اين که به آمريکائی هائی که بدرستی سناتور اوباما را نميشناسند بگوبد که خانواده اوباما مانند شماست.

اما هنوز نميتوان با قاطعيت گفت که آيا آمريکا آماده چنين انتخابی هست يا نه؟

سناتور مک کين کانديدای جمهوری خواه رياست جمهوری آمريکا و سناتور اوباما اکنون تقريباً شانه بشانه يکديگر قرار گرفته اند، هر چند که تاريخ مبارزات انتخابات رياست جمهوری آمريکا طی ۳۲ سال گذشته نشان داده که پس از برگزاری هر يک از کنوانسيون های حزبی، کانديدای آن حزب چند در صد در نظر سنجی ها جلو رفته است. اين بالا رفتن به ويژه در زمان کانديدائی بيل کلينتون رئيس جمهوری پيشين آمريکا حتی به بيست در صد رسيد.

سناتور اوباما يک روز پيش از شروع کنوانسيون حزب دموکرات در روز دوشنبه بيست و پنجم ماه جاری ميلادی ۲ در صد نسبت به بيست و دوم ماه اوت جلو افتاده و به ۴۶ در صد رسيد در حالی که سناتور مک کين در نظر سنجی شبکه خبری سی ان ان تنها ۴۲ در صد نظرها را به خود اختصاص داده بود. نظر سنجی شبکه خبری سی ان ان بر اساس نظر سنجی هفت مؤسسه مهم نظر سنجی در آمريکا انجام ميگيرد.

در تحولات روز اول کنوانسيون دموکراتها ميشل اوباما و سناتور ادوارد کندی اشگ بسياری از شرکت کنندگان در کنوانسيون را در آوردند. اما مسئله تنها به آنان خاتمه نيافت بلکه بامداد روز سه شنبه سناتور جو بايدن رئيس کميته روابط خارجی سنا که از سوی سناتور اوباما به عنوان معاونت رياست جمهوری در برگه انتخاباتی اش انتخاب شده است نيز، چنين کرد. اما اين بار اين خود سناتور بايدن بود که از شدت احساسات اشگ ريخت.

وی که در يک جلسه نسبتاً کوچک با نمايندگان حزبی ايالت دلور، ايالتی که خود ۳۲ سال پيش از آن به عنوان سناتور به مجلس سنا راه يافته است، سخن ميگفت، دچار احساسات شد و گفت اين افتخار بزرگی است که من برای معاونت رياست جمهوری آمريکا ناميده شده ام. اما خاطر نشان کرد که کاش در آن جلسه از خبرنگاران خبری نبود که اين اشاره ها را بشنوند!

XS
SM
MD
LG