لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۷

در دنور چه می گذرد؟ نگاهی به شب نخست کنوانسیون ملی حزب دموکرات


کنوانسیون ملی حزب دموکرات در دنور کلورادو در شب دوشنبه با موضوع محوری «یک کشور» و با سخنرانی هاوارد دین، دبير کل حزب دموکرات، فعالیت خود را آغاز کرد.

« اوباما کیست و مردم تا چه حد او را می شناسند؟»
حزب دموکرات در سخنرانی های متعدد شب نخست در پی ارائه تصویری ملموس از زندگی سناتور باراک اوباما بود.

زنانی که در مقام رهبری حزب قرار دارند برای پاسخ به این پرسش نقش مهمی داشتند. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، که رسما به سمت ریاست دائمی کمیته ملی حزب دموکرات منصوب شد، تلاش کرد خطی روشن میان اوباما با سناتور جمهوریخواه جان مک کین ترسیم کنند. پلوسی بارها مک کین را به داشتن تجربه در قضاوت اشتباه متهم کرد.

حضور چشمگیر فرمانداران و قانونگذاران زن، نمایندگان سیاسی جامعه لاتین تبارها، آمریکاییان آفریقایی تبار، فدراسیون معلمان با نزدیک به ۲ میلیون عضو، تلاشی برای نمایش ریشه های حزب دموکرات در طبقه متوسط و اقلیت ها است.

اوباما به عنوان کاندیدایی که از حقوق زنان در راستای برخورداری از حق تصمیم به سقط جنین، و حق برخورداری از دستمزد مساوی دفاع می کند در برابر سناتور مک کین قرار داده شد تا انتخاب برای گروههای رای دهنده روشن تر شود.

میشل اوباما، همسر باراک اوباما، مهمترین سخنران شب نخست از یک سو تلاش کرد چهره ای میهن پرستانه از همسرش ارائه کند که برای این مهم از سوی حزب رقیب تحت انتقاد قرار دارد و از سویی دیگر به زیبایی تصویری به یادماندنی از همسرش در اذهان حک کرد که موید میزان عشق اوباما به همسر و خانواده اش، تعهدات اجتماعی او و نگرانی هایش برای جهان است.

در پایان سخنرانی در حالی که میشل اوباما و دو دخترش بر روی سکوی سخنرانی بودند باراک اوباما بر روی صفحه بزرگ مانیتور ظاهر شد و با خانواده اش و حاضران در کنوانسیون خوش و بش کرد. او در کنار خانواده ای در کانزاس سیتی در ایالت میسوری بود.
پیش از معرفی میشل اوباما که توسط برادر بزرگش انجام گرفت مستندی از زندگی میشل اوباما پخش شد که در آن باراک و میشل در دو مصاحبه به طور موازی داستان زیبا و تاثیرگذار آشنایی و ازدواجشان را با مردم در میان می گذارند.

در فاصله میان سخنرانی ها موسیقی زنده به گرمای مراسم می افزود. جان لجند، خواننده ی پاپ، از چهره های شاخص دیشب بود.

سخنرانی مهم دیگر دوشنبه شب را سناتور ادوارد کندی ارائه کرد. کمتر کسی انتظار داشت او که با سرطان دست و پنجه نرم می کند بتواند در کنوانسیون برای سخنرانی حاضر شود اما، چنین شد و حاضران دقایقی پیش از سخنرانی او با شور و شوق برای یکی از نمادهای حزب دموکرات کف می زدند.

کارولین کندی، دختر جان اف کندی، رئیس جمهور فقید آمریکا، که پیشتر برای معرفی عموی خود، سناتور ادوارد کندی، بر صحنه حاضر شده بود با ادای احترام به کندی و باراک اوباما گفت در شرایطی که زمانه رهبران خاصی را می طلبد و چنین رهبرانی براحتی یافته نمی شوند اوباما و کندی نمونه های کم نظیر آن هستند.

در طول برنامه، مستندهای زیبایی از تد کندی، جیمی کارتر، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، پخش شد. کارتر و همسرش پس از حضور بر صحنه مورد استقبال بسیار گرم حاضران قرار گرفتند. هدف از ساخت مستند کارتر تاکید بر اوضاع کماکان نابسامان گروهی از مردم نیوارولئان سه سال پس از وقوع توفان کاترینا بود. کارتر گفت امیدوار است پیروزی اوباما مانع تکرار چنین کوتاهی هایی از سوی دولت فدرال شود.

در عین حال در رهبری حزب دموکرات نگرانی هایی نسبت به رشد سناتور مک کین در نظرسنجی ها در برابر اوباما پدید آمده که ضرورت حفظ اتحاد حزبی را شدت می بخشد.

امشب سناتور هیلاری کلینتون سخنرانی مهمی خواهد داشت که بسیاری انتظار دارند موجب التیام زخم های مانده از انتخابات مقدماتی شود و گروه فزاینده رای دهندگان به کلینتون را، مجاب به حمایت از اوباما کند.

مارک وارنر، فرماندار پیشین ویرجینیا، که برای کسب کرسی سنا، در حال رقابت است یکی دیگر از سخنرانان مهم امشب است. ویرجینیا با ۱۳ رای کالج انتخاباتی در کانون توجه کمپین اوباما قرار دارد. اوباما امیدوار است بتواند با کمک تیم کین، فرماندار فعلی ویرجینیا، و محبوبیت وارنر ویرجینیا را پس از چهار دهه به اردوی دموکرات ها ملحق کند.

XS
SM
MD
LG