لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

بحث و جدل سناتور اوباما و سناتور مک کين در آستانه تشکيل کنوانسيون حزب دموکرات


در چند قدمی تشکيل کنوانسيون حزب دموکرات بين دو کانديدای رياست جمهوری آمريکا، سناتور مک کين و سناتور اوباما، يک مشاجره لفظی جديد مطرح شده است.

ماجرا از آن شروع شد که يکی از خبرنگاران روز چهارشنبه در يکی از سخنرانی های سناتور مک کين از وی پرسيد که چند ملک و خانه دارد و سناتور مک کين نتواسنت بدرستی تعداد خانه های خود را بر شمارد.

همسر سناتور مک کين از ثروت سرشاری که از پدر خود به ارث برده برخوردار است و احتمالاً سناتور مک کين به همين سبب نتوانسته بود بدرستی پاسخ خبرنگار حاضر در جلسه انتخاباتی خود را بدهد.

با استفاده از چنين فرصتی، ستاد انتخاباتی سناتور اوباما روز پنجشنبه در يک آگهی تلويزيونی به سناتور مک کين حمله کرد و گفت وی حتی نميداند که چند خانه و ملک ييلاقی دارد و مسئله را به بحران از دست رفتن خانه هزارها هزار آمريکائی مرتبط کرد. بحرانی که اقتصاد آمريکا را دچار مشکل کرده است. ستاد انتخاباتی سناتور مک کين بلافاصله آگهی خود را مطرح کرده و در آن سناتور اوباما را محکوم کرد و گفت آقای اوباما صاحب يک خانه مجلل است و علاوه بر آن قرارداد خريد يک قطعه زمين را توسط سناتور اوباما از يکی از صاحبان سرمايه در شيکاگو که به جرم تقلب محکوم شده است؛ بزير سؤال برد.

رد و بدل کردن اين سخنان نشان از آن دارد که در حال حاضر تا چه اندازه مسئله اقتصاد آمريکا در مبارزات انتخاباتی حائز اهميت است. علاوه بر آن، اين اهميت در مبارزات دو کانديدای رياست جمهوری آمريکا در برخی از ايالتها بيشتر ديده ميشود. اينها ايالت هائی هستند که راًی مردم در آن باصطلاح شناور يا غير مطمئن است. ايالتهائی که ميتوانند نقش حساسی را در سرنوشت هر يک از کانديداها ايفاء کنند.

با توجه به دو مرحله ای بودن انتخابات رياست جمهوری آمريکا و تعداد راًی هائی که اعضای کالج الکترال در هر ايالت ميتوانند به نفع يکی از کانديداها بدهند؛ نقش ايالت هائی اين چنين در گزينش رئيس جمهوری آمريکا بيشتر اهميت خود را نشان ميدهد. مجموع راًی کالج الکترال در انتخابات رياست جمهوری آمريکا ۵۳۸ راًی است و هر ايالتی با توجه به تعداد جمعيت آن دارای راًی کالج الکترال است. در نتيجه هر يک از دو کانديدائی که بتواند حد اقل ۲۷۰ راًی يا نصف بعلاوه يک آراء را بدست آورد؛ به رياست جمهوری آمريکا برگزيده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG