لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۳

گزارش تحليلی: اوباما ميگويد شريک انتخاباتی خود را برگزيده است


روز پنجشنبه باراک اوباما گفت که شريک انتخاباتی خود برای مقام معاونت رياست جمهوری را برگزيده است هرچند از ذکر نام وی خودداری کرد.

***


به گفته يکی از مشاوران ارشد باراک اوباما، روز شنبه سناتور ايالت ايلينوی، با نامزد معاونت رياست جمهوری خود در مبارزات انتخاباتی که در مقابل کنگره ايالتی در اسپرينگ فيلد برگزار می شود شرکت خواهد کرد.

آقای اوباما نامزدی خود برای رياست جمهوری آينده اين کشور را نيز در همين مکان اعلام کرده بود.

فهرست کسانی که احتمال دارد از سوی باراک اوباما انتخاب شوند شامل جو بايدن سناتور ايالت دلور، کتلين سيبليوس فرماندار کانزس، و اون بای سناتور اينديانا، و تيم کين فرماندار ويرجينيا است. گرچه مسئولان ستاد انتخاباتی آقای اوباما در اين مورد سکوت اختيار کرده و نامزد های احتمالی انتخابی آقای اوباما نيز در پاسخ به کانديد شدن خود برای مقام معاونت رياست جمهوری ابراز بی اطلاعی کرده اند.

از سوی ديگر برخی نير نامزدی هيلاری کلينتون رقيب انتخاباتی آقای اوباما را محتمل می دانند.

باراک اوباما، همسر او ميشل، شمار اندکی از مشاوران ارشد آقای اوباما، و دو عضوکميته جستجو برای يافتن نامزد معاون رياست جمهوری، تنها کسانی هستند که از هويت اين کانديدا مطلع هستند.

به نظر می رسد با توجه به تجربه سياسی کوتاه مدت آقای اوباما بويژه در زمينه سياست خارجی او تلاش می کند معاون خود را از ميان سياستمداران باتجربه برگزيند.

آقای اوباما روز سه شنبه در کارولينای شمالی در مورد نامزد معاون رياست جمهوری خود گفت او کسی را برای معاونت خود انتخاب می کند که او را برای رياست جمهوری نيز مناسب بيابد و چون او علاقمند به بهبود بخشيدن به زندگی مردم آمريکا باشد. سناتور اوباما افزود او اجازه نخواهد داد معاون وی سياست خارجی و مشی انرژی خود را اعمال کند و معاون رياست جمهوری او عضو قوه اجراييه خواهد بود و نه بالا تر از قانون.

به نظر می رسد اين جملات در انتقاد از ديک چينی معاون فعلی رياست جمهوری ايالات متحده و سياست های او ابراز شده باشد.

دفتر مبارزات انتخاباتی آقای اوباما اعلام کرد سناتور ايلينوی روز شنبه سفر خود را به قصد شرکت در همايش ملی حزب دموکرات که روز دوشنبه در دنور افتتاح خواهد شد آغاز می کند.

XS
SM
MD
LG