لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۲

روسیه می گوید آماده فروش تسلیحات به سوریه است


روسیه می گوید آماده است انواع تسلیحات جدید را به سوریه بفروشد، و این اقدام موازنه قدرت در خاورمیانه را برهم نخواهد زد.

سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه، امروز پنجشنبه گفت مسکو حاضر است درخواست سوریه را بررسی کند و یادآور شد تسلیحات مورد بحث ماهیتی دفاعی دارند.

او این موضوع را امروز و در حالی اعلام کرد که بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، در شهرک ییلاقی سوچی در جنوب روسیه با دیمیتری مدودیف، رییس جمهوری روسیه، به گفت و گو نشسته بود.

فروش های تسلیحاتی روسیه به سوریه، اسراییل و ایالات متحده را خشمگین ساخته است. آنها دمشق را به حمایت از تروریسم متهم می کنند.

مقامات اسراییل می گویند مدودیف روز چهارشنبه تلفنی با اهود اولمرت، نخست وزیر اسراییل، تماس گرفت. ظاهرا با این قصد که از تنش بین دو کشور بکاهد.

ریس جمهوری سوریه همچنین حمایت خود را از عملیات نظامی روسیه علیه گرجستان ابراز داشت، و به یکی از تعداد معدود رهبران جهان که در این مناقشه طرف روسیه را گرفته اند تبدیل شد.

مقامات اسراییلی می گویند مدودیف همچنین درباره منافشه روسیه و گرجستان با اولمرت تبادل نظر کرد. ارتش روسیه، اسراییل را متهم می کند که خودروهای نظامی و مواد منفجره در اختیار گرجستان قرار می دهد و سربازان آن را آموزش می دهد.

دولت اسراییل می گوید به کشورهای دیگر اسلحه نمی فروشد، اما به شرکت های خصوصی اجازه می دهد تجهیرات و خدماتی با تایید رسمی بفروشند.

XS
SM
MD
LG