لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۰

اندونزی رهبر يک گروه تندرو اسلامی را به اتهام تحريک به حمله محاکمه ميکند


محاکمه رهبر يک گروه تندروی اسلامی در اندونزی به اتهام تحريک طرفدارانش در حمله به يک گروه از معترضينی که در ژوئن گذشته در يک تجمع مسالمت آميز مذهبی شرکت داشتند، شروع شده است.

دادستانها، در جلسه امروز، پنجشنبه، دادگاه گفتند حبيب رازق شهاب، رهبر جبهه مدافعان اسلام طرفدارانش را در حمله به فرقه موسوم به احمديه تحريک کره بود.

اعضای اين جبهه روز اول ژوئن با قلوه سنگ و باتون به تجمعی که در حمايت از فرقه احمديه برپا شده بود، حمله کردند. شورای علمای اندونزی، که بالاترين مرجع مذهبی در اندونزی است، احمديه را فرقه ای منحرف معرفی کرده است. در آن حمله دست کم دوازده نفر مجروح شدند.

شهاب اتهام را تکذيب ميکند. وکلای مدافع و حاميانش ميگويند حمله ، عملی خودجوش بود.

در جلسه امروز دادگاه در جاکارتا، پايتخت اندونزی که با تدابير شديد امنيتی برگزار شد گروهی از طرفداران جبهه مدافعان اسلام نيز برای حمايت از شهاب حضور داشتند. اين جبهه به انجام حملات عليه گروهها و نهادهائی که ضد اسلامی تشخيص ميدهد، شهرت دارد.

اعضای فرقه احمديه، معتقد نيستند پيامبر اسلام آخرين پيامبر است، که با تعاليم سنتی اسلامی مغاير است. يک کميسيون دولتی اندونزی توصيه کرده است فرقه احمديه منحل و ممنوع اعلام شود. اين گروه از هنگامی که مقامات آن را کافر اعلام کردند، با خشونت مواجه است. در ماه آوريل معترضين مسلمان يک مسجد و مدرسه گروه احمديه را آتش زدند. قريب نود درصد جمعيت دويست و بيست ميليونی اندونزی مسلمانان عموما ميانه رو هستند.

XS
SM
MD
LG