لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۹

سایه سنگین کشمکش گرجستان بر روابط بین ایالات متحده و روسیه


تحلیلگران می گویند روابط سیاسی ایالات متحده آمریکا و روسیه در چند سال گذشته روبه زوال گذاشته است. یکی از دلایل خرابی این روابط جهت های تازه ای است که مسکو با سیاست های خارجی خود در پیش گرفته است از جمله مخالفت روسیه با تلاش های ایالات متحده برای برقراری یک پایگاه حفاظت پدافندی در اروپای شرقی و حمایت واشنگتن از عضویت اوکرائین و گرجستان در "پیمان اتلانتیک شمالی" - یا ناتو - که بشدت مورد اعتراض دولت روسیه قرار گرفته است.

کارشناسان معتقدند پاسخ نظامی عظیم و گسترده روسیه به گرجستان در عقیم ساختن کوشش های تفلیس برای بدست گرفتن کنترل پایتخت جدایی خواه این منطقه در "اوستیای جنوبی" ، سایه همچنان سنگین تری بر روابط ایالات متحده و روسیه گسترده است.

مارشال گلدمن از دانشگاه هاروارد میگوید وقایع اخیر احتمالا روابط بین آمریکا و روسیه را یکبار دیگر به شدت و وخامت دوران پایان جنگ سرد و روزهای نخستین دوران میخائیل گرباچف خواهد رساند.

وزیر دفاع ایالات متحده ، باب گیتز گفت اگر روسیه از موضع پرخاشگر و تهاجمی خود نسبت به گرجستان صرفنظر نکند ، روابط بین ایالات متحده و روسیه میتوان برای سالهای طولانی بشدت تحت تاثیرواقع شود.

آقای باب لگولد از دانشگاه کلمبیا میگوید در طول سالها، ایالات متحده همواره کوشیده است تا روسیه را بصورتی سودمند در مواردی چون کنترل سلاح های هسته ای ، تغییرات جوی ،شرایط محیط زیست و مبارزه با تروریسم جهانی مشارکت دهد. اما امروز این نوع استراتژی گفتمانی مشکل تر شده است. چراکه انظار عمومی و دیدگاه های سیاسی در ایالات متحده و اروپا یکبار دیگر به روسیه به چشم یک مشکل بنیادی، یک خطر احتمالی و یک حریف مبارز نگاه میکند که بناچار باید از همین دیدگاه با آن برخورد شود.

جمعه گذشته پرزیدنت جورج بوش در یک جلسه مطبوعاتی در کاخ سفید به روسیه هشدار داد که تحکم و ارعاب در پیشبرد سیاست های خارجی راه قابل قبولی در قرن بیست و یکم بشمار نمی رود. او همچنین اظهار داشت که امیدوار است تا رهبران روسیه به این مسئله واقف باشند که فقط آینده ای آکنده از همکاری و صلح میتواند برای تمامی طرفین فایده رسان باشد. آقای بوش در ادامه سخنان خود گفت روابط سیتزه جویانه نه به مصلحت آمریکا است و نه میتواند به نفع روسیه باشد.

آقای رونالد سانی از دانشگاه شیکاگو میگوید آخرین تحلیل ها نشان میدهد که همکاری بین واشنگتن و مسکو در بقای صلح جهانی یک نقش اصلی و کلیدی دارد. ما به روسیه در چند مورد مختلف از جمله سیاست بالکان، روابط آینده با ایران و جلوگیری از توسعه جاه طلبی های هسته ای این کشور احتیاج داریم. به همین جهت نیز ما نمیخواهیم این روابط را بخطر بیاندازیم. درعین حال با تشویق گرجستان بخصوص با ایجاد امکانات برای ورود این کشور به "ناتو" ما بطور جدی خود را در شرایط رویارویی با روسیه قرار داده ایم و امروز دست برنده ای نداریم و به اصطلاح توپ بازی در زمین رقیب است.

XS
SM
MD
LG