لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۹

امدادگران صليب سرخ روانه اوسيتيای جنوبی شدند


يک تيم امدادگرصليب سرخ راهی اوسيتيای جنوبی شده است، که نخستين سفردر ماموريت نوعدوستانه اين سازمان در آن منطقه پس از وقع جنگ است.

جکوب کلنبرگر رئيس صليب سرخ بين المللی امروز، چهارشنبه، گفت امدادگران امشب وارد اوسيتيای جنوبی می شوند. وی گفت مقامات اوسيتيای جنوبی و وزير امورخارجه روسيه اين ماموريت را تصويب کرده اند.

سازمانهای امدادی از مشکلات دسترسی و رفتن به اوسيتيای جنوبی و غرب گرجستان شکايت داشتند. صليب سرخ گفته بود فقدان امنيت و ايمنی مانع از اعزام امدادگرانش به اوسيتيای جنوبی شده بود.

در همين حال آنتونيو گوترز کميسر عالی سازمان ملل متحد در امور آوارگان در يک سفر چهار روزه به گرجستان و روسيه است. انتظار ميرود وی از مقامات ارشد در هردو کشور خواستار تضمين دسترسی های بلامانع امدادگران شود.

ماتيو بريزا مدير کل وزارت امورخارجه آمريکا و کارشناس ارشد در امور منطقه قفقاز روز سه شنبه گفت واشنگتن با ترکيه مذاکره ميکند تا از آن کشور برای يک کشتی بيمارستانی نيروی دريائی آمريکا، که از دريای مديترانه راهی دريای سياه به قصد کمک به گرجستان است، اجازه عبور از تنگه داردانل بگيرد.

سازمان ملل متحد خواستار بيش از پنجاه هشت ميليون دلار برای کمک های نوعدوستانه در گرجستان شده است. سازمان ملل متحد ميگويد جنگ قريب صد و هجده هزار نفر را آواره کرده است.

XS
SM
MD
LG