لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۸

گزارشها در باره خروج سربازان روسيه از گرجستان ضد ونقيض است


مقامات روسيه ميگويند سربازانشان برای خروج از منطقه انشعابی اوسيتيای جنوبی آماده ميشوند، اما گزارشها در باره اقدامات اجرائی در اين زمينه ضد و نقيض است.

بعضی از وسائل ارتباط جمعی در گزارشهای خود اظهارات يک سخنگوی وزارت دفاع را نقل کرده اند که گفته است روسيه، در چارچوب موافقتنامه اتش بسی که فرانسه ميانجی آن بود، خروج سربازانش را بررسی و تدارک می بيند. اما بعضی ديگر از وسائل ارتباط جمعی در گزارشهای خود اظهارات يک فرمانده روس را نقل ميکنند که ميگويد جابجائی سربازان شروع شده است.

در همين حال برنارد کوشنر وزير امورخارجه فرانسه در مصاحبه ای که امروز، يکشنبه، منتشر شد هشدار داده است که آتش بس را هنوز متزلزل می بيند. وی ميگويد اصل بر آن است که روسيه خارج ساختن سربازانش را شروع کند، اما هنوز چنين اقدامی انجام نگرفته است.

سربازان روسيه روز شنبه از ايگئوتی واقع در پنجاه کيلومتری تفليس پايتخت گرجستان خارج شدند. اما سرگئی لاوروف وزير امورخارجه روسيه گفت نيروهای روسيه تا وقتی که لازم باشد در گرجستان باقی ميمانند. وی گفت مسکو ميخواهد تدابير امنيتی بيشتری را در منطقه به اجرا بگذارد.

نيروهای گرجستان ميگويند دو هفته پيش در واکنش به شليک روسها عمليات به تهاجمی عليه جدائی طلبان در اوسيتيای جنوبی دست زدند. روسيه ميگويد برای حفاظت از اتباع خود در اوسيتيا عمل کرده است.

ارتش آمريکا و آژانس امور آوارگان در سازمان ملل متحد، هردو قول داده اند برای کمک به قريب صد و بيست هزار نفری که در جنگ آواره شده اند، مايحتاج بيشتری به گرجستان بفرستند.

XS
SM
MD
LG