لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

بوش ميگويد مناطق جدائی طلب بايد بخشی از گرجستان باقی بمانند


پرزيدنت بوش ميگويد مناطق جدائی طلب اوسيتيای جنوبی و آبخاز گرجستان بايد جزو گرجستان باقی بمانند.

پرزيدنت بوش امروز، شنبه، در مزرعه شخصی اش در تکزاس به خبرنگاران گفت برای جامعه بين المللی روشن است که اين دو منطقه در داخل مرزهای گرجستان قرار دارند، و به روسيه هشدار داد که در اين زمينه جائی برای بحث و گفتگو نيست.

پرزيدنت بوش در پايان جلسه ای که با کاندوليزا رايس وزير امورخارجه و ديگر مشاوران امنيت ملی داشت، صحبت ميکرد. رهبر آمريکا مجددا از روسيه خواست به موافقتنامه آتش بس اخترام بگذارد و نيروهايش را از گرجستان خارج کند.

پيشتر، دميتری مدويدوف رئيس جمهوری روسيه موافقتنامه آتش بس را امضاء کرده بود، که هدف آن پايان بخشيدن خصومت در گرجستان همسايه است. يک سخنگوی کرملين امضای موافقتنامه را امروز اعلام کرد. وزارت امورخارجه روسيه قبلا گفته بود نسخه ای از سند آتش بس را دريافت کرده است. وزارت امورخارجه روسيه ميگويد اين سند مشابه سندی است که قبلا در مسکو توسط رهبران جدائی طلب مناطق انشعابی اوسيتيای جنوبی و آبخاز امضاء شده است.

ميخائيل ساکشويلی رئيس جمهوری گرجستان سند آتش بس را روز جمعه در پايان ملاقاتی که در تفليس با کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا داشت امضاء کرد. آقای ساکشويلی گفت سند را فقط پس از کسب توضيحاتی روشن کننده از فرانسه امضاء کرد، که هفته گذشته ميانجيگری مذاکرات توافق برای آتش بس را برعهده داشت.

برنامه اجرائی آتش بس، از روسيه ميخواهد سربازانش را به مواضع پيش از وقوع جنگ در منطقه جدائی طلب اوسيتيای جنوبی بازگرداند.

خانم رايس گفت سربازان روسيه بايد براساس اين توافق فورا از گرجستان خارج شوند.

در همين حال پرزيدنت بوش ميگويد روسيه بايد برای ترميم آسيب در مناسباتش با آمريکا، اتحاديه اروپا و کشورهلی ديگر، به بحران در گرجستان پايان بدهد. پرزيدنت بوش در سخنرانی راديوئی هفتگی خود اقدام روسيه در حمله به گرجستان را را عملی بکلی غير قابل قبول خواند. پرزيدنت بوش از روسيه خواست به تمامت ارضی و حاکميت گرجستان و نيز به قولی که برای فراخوانی نيروهايش از قلمرو گرجستان داده است، احترام بگذارد. پرزيدنت بوش همچنين گفت آمريکا به فرستادن کمک های نوعدوستانه به گرجستان ادامه ميدهد و از روسيه خواست تمامی راههای ارتباطی و مخابراتی را باز بگذارد.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا روز جمعه از استقلال گرجستان و نظام دمکراتيک در آن کشور جانبداری کرد. خانم رايس همچنين گفت آمريکا با استقرار يک نيروی بين المللی صلحبانی بی طرف در گرجستان موافق است.

XS
SM
MD
LG