لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۲

گيتس به روسيه در مورد عواقب عمليات نظامی در گرجستان هشدار داد


رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا هشدار داده است که مناسبات روسيه با آمريکا برای سالها آسيب خواهد ديد، اگر روسيه از عمليات نظامی تهاجمی خود در گرجستان دست برندارد. گيتس گفت دولت آمريکا در انتظار همکاری روسيه برای برقراری صلح در منطقه است ، اما رفتار نظامی روسيه در روزهای اخير همه چيز را زير سئوال می برد.

گيتس گفت فعاليت های نظامی جاری آمريکا در قفقازيه بر پايه تامين نيازهای نوعدوستانه است. وی گفت افراد آمريکائی در گرجستان فقط کسانی خواهند بود که حضور آنان برای انجام کمک های بشردوستانه ضروری است.

پيشتر، کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا نيز مجددا از روسيه خواسته بود به آتش بس در گرجستان احترام بگذارد. خانم رايس اين خواست را در پی مذاکراتی که با نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه در جنوب آن کشور داشت، مطرح ساخت.

آقای سارکوزی اوايل هفته به ميانجيگری در مورد توافق برای آتش بس کمک کرده بود.

خانم رايس در راه سفر به تفليس پايتخت گرجستان، که برای ابراز حمايت از آن کشور در مقابل روسيه انجام ميگيرد، در فرانسه توقف کوتاهی داشت.

مقامات روسیه می گویند سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه، در یک گفت و گوی تلفنی با همتای گرجی خود در باره گام هایی که لازم است برای اجرای آتش بس برداشته شود بحث کرده است.

در این میان، امروز دومین هواپیمای نظامی آمریکا با تدارکات امدادی در گرجستان فرود آمد.

XS
SM
MD
LG