لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۰

روسيه ميگويد به پشتيبانی از جدائی طلبان  اوسيتيا و آبخاز ادامه ميدهد


چندين انفجار پی در پی شهر استراتژيک گوری را در گرجستان لرزانده است، و همزمان، گزارشها از ورود سربازان روسيه به اين شهر حکايت دارد.

مقامات گرجستان ميگويند روسيه نيروهای بيشتری در گوری مستقر ساخته است ، هر چند که پيشتر بنظر می رسيد در چارچوب توافق آتش بسی که با ميانجيگری فرانسه حاصل شده بود روسيه نيروهايش را از اين شهر بيرون می برد.

شاهدان ميگويند نيروهای روسيه و گرجستان در بعضی از پست های ايست و بازرسی در حومه شهر، روياروئی مسلحانه داشتند، اما زدوخوردی گزارش نشده است.

مقامات گرجستان همچنين از بازگشت سربازان روسيه به شهر بندری پوتی در ساحل دريای سياه خبر داده اند.تصاوير تلويزيونی دست کم چهار کشتی نيمه غرق شده را نشان ميدهد که ناوهای گارد ساحلی توصيف شده است ، و به گفته شاهدان در دو روز گذشته توسط نيروهای روسيه بمباران شد. شاهدان همچنين ميگويند سربازان روسی امروز تجهيزاتی کامپيوتری و اقلامی ديگر را از اين بندر بيرون بردند.

در واشنگتن، مقاماتی آمريکائی که خواستند از آنان نام برده نشود، گفتند نيروهای روسيه اقدام به برچيدن تاسيسات نظامی گرجستان کرده اند.

پارلمان گرجستان امروز به اتفاق آرا رای به خارج شدن از کشورهای مشترک المنافع داد، که يک گروه متشکل از شش کشور شوروی سابق است.

کرملين امروز اعلام کرد ديمتری مدويدف رئيس جمهوری روسيه با رهبران هر دو منطقه جدائی طلب گرجستان ملاقات کرده است. اين رهبران بر خواست هايشان برای استقلال و جدائی از گرجستان تاکيد گذاشتند.

در مسکو، سرگئی لاوروف وزير امورخارجه روسيه گفت آن کشور به پشتيبانی از جدائی طلبان در مناطق جدائی طلب اوسيتيای جنوبی و آبخاز ادامه ميدهد، و بحث در باره تمامت ارضی گرجستان ، فعلا بيمورد است. وی گفت امکان ندارد مناطق منشعب شده را وادار به بازگشت به حاکميت گرجستان کرد.

در واشنگتن دانا پرينو سخنگوی کاخ سفيد امروز بر حمايت آمريکا از تمامت ارضی و حاکميت گرجستان تاکيد گذاشت، و نظريه لاوروف را در مورد بی مورد بودن تمامت ارضی و حاکميت گرجستان رد کرد.

نيروهای گرجستان ميگويند هفته گذشته پس از آنکه با شليک نيروهای روسی مواجه شدند به عملياتی تهاجمی عليه جدائی طلبان در اوسيتيای جنوبی دست زدند. روسيه ميگويد برای حفاظت از اتباع خود در اوسيتيای جنوبی ، با فرستادن قريب ده هزار سرباز و تعداد زيادی تانک و زرهپوش، عمل کرده است.

مقامات روسيه همچنين گفتند رسما تحقيقاتی را شروع کرده اند تا روشن شود آيا نيروهای گرجستان در حمله هفته گذشته به اوسيتيای جنوبی مرتکب نسل کشی و قتل عام شده اند يا نه. اين مقامات ميگويند تحقيقاتشان نشان ميدهد که جنگجويان خارجی نيز همراه نيروهای گرجستان بودند.

گوری در امتداد يک شاهراه در حومه منطقه جدائی طلب اوسيتيای جنوبی است. بخش اعظم جمعيت گوری پس از شروع جنگ ميان نيروهای گرجستان و سربازان روسيه در هفته گذشته ، از شهر گريخته اند. بخشی ديگر نيز که در شهر مانده اند با غارت و چپاول سربازان روسيه و شبه نظاميان مواجه شده اند.

اوسيتيای جنوبی و آبخاز، هردو در اواخر دهه نود اعلام استقلال و جدائی از گرجستان کردند، اما موفق به کسب شناسائی بين المللی نشده اند.

د.

XS
SM
MD
LG