لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

اگوئير، خشم خداوند <BR> Aguirre, der Zorn Gottes


کارگردان: ورنر هرزاگ
بازيگران: کلاوس کينسکی، پيتر برلينگ
آلمان، ۱۹۷۲، رنگی، ۹۴ دقيقه

در اواسط سده ۱۵۰۰ ميلادی يک دسته جهانگرد اسپانيايی برای يافتن شهر گمشده «ال دورادو» هيات کاوشگری را به داخل جنگل های آمازون اعزام ميکند. اما اين هيات هيچگاه باز نمی گردد، و از سرنوشتش اطلاعی در دست نيست.

ورنر هرزاگ با تجسم اينکه چه می تواند به سر اين گروه کاوشگر آمده باشد اين داستان تاريخی را بر اساس گمان خلق کرد؛ داستانی شگرف، پر آنتريک، و ترسناک از امپرياليسمی که به کله اش زده است.

در روايت هرزاگ، پس از جدا شدن از گروه اصلی، رهبری هيات کاوشگر به دست «دون لوپ دِ اگوئير» می افتد. وی که مردی است ديوانه صفت و تشنه قدرت، رويای به سرقت بردن کل قاره را در سر می پروراند.

کلاوس کينسکی که به بدرفتاری هنگام کار سر صحنه های فيلمبرداری و عدم سازش و تفاهم با همکارانش و تقريبا همه کارگردانان مشهور بود در اين فيلم بازی درخشان و عميقا باورکردنی ای را ارايه کرد. اگوئيری که او بر روی فيلم نشان می دهد موجودی است مضحک اما ترسناک و سنگدل.

فيلم برداری فوق العاده و نفسگير اين شاهکار هرزاگ را به سفری پر هيجان، ترسناک و فوق العاده تبديل کرده است. به قولی اين بهترين فيلم هرزاگ و يکی از شاهکارهای مسلم تاريخ سينماست.

XS
SM
MD
LG