لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

هرکس برای خودش و خدا عليه همگان <BR> Jeder für sich und Gott gegen alle


کارگردان: ورنر هرزاگ
بازيگران: برونو اس
آلمان، ۱۹۷۴، رنگی، ۱۱۰ دقيقه

هشتمين فيلم هرزاگ را به انگليسی «معمای کاسپر هاوزر» ترجمه کرده اند. در سال ۱۸۲۸ مرد جوانی بدون آنکه کسی بداند از کجا آمده به ناگهان در وسط ميدان شهر نورنبرگ ظاهرشد. رفته رفته به نظر عده ای رسيد که کاسپر هاوزر تمام عمرش را در سلول انفرادی گذرانده بود.

پنج سال بعد کاسپر هاوزر بطرز مرموزی بدست فرد يا افراد ناشناسی به قتل رسيد. به اين ترتيب کاسپر هاوزر به يکی از سرشناسترين شخصيت های قرن نوزدهم اروپا و موضوع اشعار رمانتيک و مورد علاقه دانشمندان و نويسندگان بيشمار تبديل شد.

هرکس برای خودش و خدا عليه همگان، يا همان معمای کاسپر هاوزر، ورنر هرزاگ که درباره اين ماجرای مرموز ساخته شده در واقع بازگو کننده داستان و شخصيت کاسپر هاوزر است. اين فيلم پس از اکران بلافاصله به يکی از کلاسيک های سينمای آلمان و اروپا مبدل شد.

هرکس برای خودش و خدا عليه همگان خطوط اصلی زندگی کاسپر هاوزر را دنبال کرده، و در ضمن داستان را از ديد خاص هرزاگ بازگو می کند که طبق معمول فيلم های هرزاگ ديدی است در برابر منتهی اليه لبه های وجود به اين معنی که سرنوشت کوتاه و رمز آلود کاسپر تمثيلی قوی برای خود زندگی می شود: سفر کوتاه شده ای که مبدا و مقصدش در هاله ای از رمز و راز پوشيده مانده است.

در مرکز فيلم بازی درخشان بروتو اس است که بقولی يکی از منحصر بفردترين و ترحم برانگيزترين رل ها را ايفا نموده است.

XS
SM
MD
LG