لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۳

ساکشويلی ميگويد روسها ممکن است قصد محاصره تفليس را داشته باشند


کاروانی از کاميونها و زرهپوش های روسيه با عبور از شهر استراتژيک گوری به سوی تفليس ، پايتخت گرجستان پيش می روند.

خبرنگاران غربی همراه و يا نزديک به کاروان امروز، چهارشنبه، گفتند نميدانند مقصد کاروان کجاست، و نمی توانند بگويند آيا به تفليس نزديک ميشود يا نه.

در همين حال آمريکا خواستار تشکيل جلسه فوق العاده وزيران امور خارجه ناتو برای تبادل نظر در باره بحران گرجستان شده است. ناتو ميگويد اين جلسه می تواند هفته آينده برگزار شود، و روسيه در آن به عنوان ناظر حضور نخواهد داشت.

مقامات دفاعی آمريکا ميگويند برنامه يک مانور نظامی مشترک با روسيه نيز برای اعتراض به عمليات نظامی جاری روسيه در گرجستان لغو شده است .

در همين حال بنظر ميرسد جلسه وزيران امورخارجه ناتو در بروکسل به تصميم گيری برای اعزام ناظران برای نظارت بر آتش بس در گرجستان نزديک شده است.

برنارد کوشنر وزير امور خارجه فرانسه که کشورش رياست دوره ای اتحاديه اروپا را بر عهده دارد به خبرنگاران گفت کشورهای عضو اتحاديه مصمم اند از تمامی تلاش های غرب برای پايان بخشيدن به خصومت در گرجستان حمايت کنند.

پيشتر گرجستان روسيه را به فرستادن تانک به شهر استراتژيک گوری، به رغم آتش بس در جنگ بر سر دو منطقه جدائی طلب طرفدار روسيه در گرجستان، متهم کرده بود.

ميخائيل ساکشويلی رئيس جمهوری گرجستان به شبکه خبری تلويزيونی سی ان ان گفت روسها ممکن است برنامه محاصره تفليس را تدارک ديده باشند. وی گفت سربازان گرجستان برای دفاع از پايتخت تا اخرين قطره خون آماده اند.


XS
SM
MD
LG