لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۹

گرجستان ميگويد تانکهای روسيه وارد شهر استراتژيک گوری شده اند


گرجستان روسيه را به فرستادن تانک به شهر استراتژيک گوری، به رغم آتش بس در جنگ بر سر دو منطقه جدائی طلب طرفدار روسيه در گرجستان، متهم کرده است.

الکساندر لومائيا دبير شورای امنيت ملی امروز، چهارشنبه، به خبرنگاران گفت حدود چهل و پنج تانک و زرهپوش روسيه وارد شهر شده اند.

روسيه وجود تانک ها را تکذيب ميکند، اما ميگويد در نزديکی اين شهر تقريبا متروک شده، چندين پست ايست و بازرسی مستقر ساخته است.

گرجستان و روسيه، هردو، با نکات اصلی طرح صلحی موافقت کرده اند که فرانسه ميانجی آن است، و فراخوانی نيروها از دو ناحيه جدائی طلب در گرجستان، و دسترسی آزاد امدادگران بين المللی را توصيه ميکند.

برنارد کوشنر وزير امورخارجه فرانسه ميگويد اتحاديه اروپا بايد برای کمک به آرام کردن اوضاع، ناظران صلحبانی مستقر کند. کوشنر اين نظر را امروز، در آستانه کنفرانس وزيران امورخارجه اتحاديه اروپا در بروکسل مطرح ساخت.

وزير بهداری گرجستان ميگويد در پنج روز حملات هوائی و زمينی صد و هفتاد و پنج نفر کشته شدند. روسيه ميگويد شمار تلفات دست کم هزار و پانصد نفر است . تائيديه مستقلی در مورد تلفات وجود ندارد.

اوسيتيای جنوبی و آبخازی در اوايل دهه نود اعللام استقلال و جدائی از گرجستان کرده اند، اما شناسائی بين المللی کسب نکرده اند.

XS
SM
MD
LG