لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۳

مایکل فلپس با کسب پنجمين مدال طلای پکن موفق ترين ورزشکار تاريخ المپيک شد


ستاره ی ورزش آمریکا مایکل فلپس امروز، چهارشنبه، با کسب پنجمين مدال طلای پکن و در مجموع يازدهمين طلای خود پيروز ترين ورزشکار تاريخ المپيک شد.

پيشتر فلپس روز سه شنبه پس از دريافت سومين مدال طلای خود به فهرست نخبگان ورزش جهان پیوست.

این شناگر آمریکایی که در دوره قبلی بازیهای المپیک در شش شنای مختلف- شش مدال طلا کسب کرده بود- در روز سه شنبه بعد از سومین مدال طلای خود از المپیک پکن را در شنای ٢٠٠ متر آزاد بدست آورد تا به عنوان پنجمین ورزشکار تاریخ نامش به فهرست نخبگان ورزش افزوده شود.

فلپس ٢٣ ساله در شنای ٢٠٠ متر زمان یک دقیقه و ٤٢ ثانیه و ٩٦ صدم ثانیه بدست آورد و رکورد قبلی خود را بهبود بخشد. رکورد پیشین او که در مسابقات جهانی ملبورن به دست آمده بود یک دقیقه و ٤٣ ثانیه و ٨٦ صدم ثانیه بود.

فلپس با مدال طلایی که به دست آورد در فهرست نخبگان ورزش در کنار لاریسا لاتینینا از شوروی سابق، و هموطنان خود پاوو نورمی، مارک اسپایتس و کارل لوییس از آمریکا قرار گرفت.

فلپس اكنون قصد دارد ركورد تاریخی اسپایتس در كسب ٧ مدال طلا در یك دوره را بشكند. اسپایتس كه شناگر تیم امریكا بوده ٣٦ سال قبل در المپیك ١٩٧٢ مونیخ ٧ مدال طلا كسب كرد. فلپس گفت : همه تلاش من این است كه مسابقاتم را ببرم و به روز بعد فكر كنم. فلپس در مدت ٩ روز در ١٧ مسابقه مقدماتی و فینال شركت می كند.

XS
SM
MD
LG