لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۳

تا اين لحظه چين و آمريکا بيشترين تعداد مدال را در المپيک ۲۰۰۸ کسب کرده اند


تا اين لحظه (ساعت شش بعداز ظهر دوشنبه به وقت پکن) - ورزشکاران چينی و آمريکائی بيشترين تعداد مدال را کسب کرده اند. چين و آمريکا هر دو با مجموع ١٢ مدال پيشتاز هستند، ولی در جدول امتيازات مدالها، چين با ٨ مدال طلا، ٣ نقره ، و يک برنز تا اين ساعت در صدر ايستاده و آمريکا با ٣ طلا، ٤ نقره و ٥ برنز و کره جنوبی با ٤ طلا و دو نقره در رده های بعدی جای دارند.

يکی از مدالهای طلای آمريکا متعلق به مايکل فلپس، اسطوره ی شنای آمريکاست. وی با رکورد شکنی ديگر بار خود يک مدال ارزشمند ديگر برای آمريکا به ارمغان آورد.

مايکل فلپس شناگر اسطوره ايی آمريکايی که تا پيش از آغاز رقابتهای المپيک پکن- با ٨ مدال المپيک که شش مدال آن نشان طلا ميباشد- امروز برای کسب اولين مدال خود در اين بازيها و نهمين مدال المپيکی خود- در مسابقات شنای چهار صد متر مختلط يک بار ديگر رکورد شکنی کرد. وی با زمان چهار دقيقه و سه ثانيه و هشتاد وچهار صدم ثانيه رکود جديدی در رشته ٤٠٠ متر مختلط انفرادی بر جای گذاشت و مدال طلای بازيهای المپيک پکن کسب کرد. رکورد قبلی اين رشته با چهار دقيقه و پنج ثانيه و بيست و پنج صدم ثانيه متعلق به خود وی بود که ٢٩ ژوئن ٢٠٠٨ به دست آمد. در اين رشته، لاسلو چه از مجارستان و رايان لاچت از آمريکا به ترتيب مدالهای نقره و برنز را به خود اختصاص دادند.

استفانی رايس شناگر ٢٠ ساله ی استراليايی هم امروز موفق شد رکورد شنای چهار صد متر مختلط انفرادی زنان را با ثبت رکورد چهار دقيقه و بيست و نه ثانيه و چهل و پنج صدم ثانيه بشکند و نشان طلای اين رشته را در رقابتهای المپيک پکن از ان خود کند. کريستی کاونتری از زيمبابوه با چهار دقيقه و بيست و نه ثانيه و هشتاد و نه صدم ثانيه و کيتی هاف قهرمان سال ٢٠٠٧ جهان از آمريکا (چهار دقيقه و سی و يک ثانيه و هفتاد و يک صدم ثانيه) نيز توانستند مدالهای نقره و برنز اين رشته را بدست آورند.

در شنای چهار صد متر آزاد انفرادی مردان هم پارک تای وان از کره جنوبی صاحب مدال طلا شد و زانگ لين از چين دوم شد و لارسن جنسن از امريکا مدال برنز گرفت.

شناگران زن هلند برنده مدال طلای شنای آزاد چهار در صد متر زنان بازيهای المپيک پکن شدند. در اين رقابتها، شناگران آمريکايی مدال نقره و زنان شناگر استراليا مدال برنز گرفتند. تيرانداز زن چينی مدال طلای المپيک را در رشته تيراندازی با تپانچه بادی از فاصله ده متر کسب کرد. در اين رشته گوئو ونجو از چين مدال طلا ناتالی پادرينا از روسيه مدال نقره، نينو سالوک وادزه از گرجستان مدال برنز اين مسابقات را کسب کردند.

تيمهای المپيک گرجستان و روسيه تصميم گرفته اند به رغم حملات نظامی روسيه به منطقه جدايی طلب اوستيای جنوبی گرجستان در بازيهای پکن باقی بمانند. ژاک روگ رئيس کميته بين المللی المپيک نيز در ديدار امروز مسئولان ورزش گرجستان از تصميم آنها برای ادامه حضور آنکشور در رقابتهای المپيک ابراز خرسندی کرد.

XS
SM
MD
LG