لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

بيش از ١٤٠٠ نفر در پی ورود نيروهای گرجستان و روسيه به اوستيای جنوبی کشته شدند


به گزارش مقامات محلی، در نبرد میان نیروهای گرجستان و روسیه در منطقه جدائی خواه اوستیای جنوبی، بیش از یک هزار و چهارصد نفر جان خود را از دست دادند.

سخنگوی وزارت کشور گرجستان روز جمعه اظهار داشت روسیه با گلوله باران کردن پایتخت اوستیای جنوبی، نیروهای گرجستان را به عقب نشینی از مناطقی که به اشغال خود در آورده بودند وادار ساخت.

میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهوری گرجستان اظهار داشت هنگامی که تانک های روسیه وارد منطقه شدند، وی دستور حمله تمام عیاری را برای بازپس گرفتن کنترل این منطقه جدائی خواه صادر کرد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد تانک های این کشور صلحبانان روسیه را که هم اکنون در اوستیای جنوبی استقرار دارند، تقویت می کنند.

مقامات روسیه گزارش داده اند که دست کم ١٠ صلحبان روسی جان خود را از دست داده اند و ٣٠ نفر مجروح شده اند. مقامات اوستیای جنوبی می گویند شمار غیرنظامیانی که کشته شده اند، از یک هزار نفر فراتر می رود.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا در بيانيه ای از روسيه خواست که حملات هوائی و موشکی خود به گرجستان را متوقف کند، نيروی زمينی خود را از خاک گرجستان خارج سازد، و تماميت ارضی گرجستان را محترم شمارد. خانم رايس پشتيبانی روسيه را از تلاشهای بين المللی برای پايان دادن به خصومت ها، خواستار شد. آمريکا، اتحاديه اروپا و سازمان امنيت و همکاری اروپا تصميم دارند سفيرانی برای برقرار کردن آتش بس به گرجستان گسيل کنند. روز جمعه شورای امنيت سازمان ملل متحد نيز دومين جلسه خود را برای گفت و گو درباره بحران گرجستان تشکيل داد که در آن روسيه و گرجستان يکديگر را متهم کردند و هيچ توافقی حاصل نشد.

XS
SM
MD
LG