لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۹

صدها غیر نظامی در نبرد روسیه و گرجستان کشته شدند


گزارش می رسد در نبرد بین نیروهای نظامی روسیه و گرجستان در منطقه انشعابی اوستیای جنوبی، صدها غیر نظامی کشته شده اند.

همچنین گفته می شود سربازان روسیه در حال بیرون راندن نیروهای گرجستان از پایتخت منطقه انشعابی اوستیای جنوبی هستند.

مقامات روسیه امروز جمعه گفتند پرواز هواپیماهای مسافری به گرجستان را به دلیل وضع فعلی از نیمه شب (به وقت محلی) قطع می کنند.

نیروهای نظامی گرجستان امروز به طرف پایتخت منطقه انشعابی اوستیای جنوبی به حرکت درآمدند. میخائیل ساکاشویلی، رییس جمهوری گرجستان، می گوید در آنجا روسیه علیه کشورش می جنگد.

او به برنامه روسی شبکه تلویویونی سی ان ان گفت تانک ها وارد منطقه شده اند و نیروهای گرجی برای کنترل تسکین والی جنگ می کنند.

ساکاشویلی گفت او دستور داده حمله تمام عیاری برای بازپس گیری کنترل منطقه انشعابی صورت گیرد. مقامات اوستیای جنوبی می گویند ۱۵ نفر در نبرد کشته شده اند.

مقامات گرجستان از روسیه درخواست کردند حملات هوائی به شهرهای گرجستان را متوقف کند. یک سخنگوی وزارت کشور گرجستان گفت هواپیماهای روسی چندین بمب به سوی یک پایگاه هوائی در خارج از تفلیس، پایتخت گرجستان، پرت کردند. روسیه چنین اقدامی را تکذیب می کند. ساکاشویلی گفت نیروهای گرجی دو هواپیمای روسی را سرنگون کردند.

دیمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه، عهد کرده است از شهروندان روس در اوستیای جنوبی دفاع کند، بسیاری از ساکنان این منطقه دارای گذرنامه های روسی هستند.

ولادیمیر پوتین، نسخت وزیرروسیه، پیشروی نیروهای گرجستان را محکوم کرد و قول داد آنرا تلافی کند.

وزارت دفاع روسیه گفت تانکهای آن صلح بانان روس را که هم اینک در اوستیای جنوبی به سر می برند تقویت می کنند.

کاخ سفید در واشنگتن، ناتو، اتحادیه اروپا و سازمان امنیت و همکاری در اروپا، خواهان پایان گرفتن فوری خشونت شده اند.

مقامات روسیه می گویند چنیدین صلحبان روس زمانی که توپخانه گرجستان پادگان های آنها در اوستیای جنوبی را زیر آتش گرفت کشته شدند.

مقامات گرجستان همچنین می گویند آنها برای متوقف ساختن ورود مزدوران روسی به کشور اقداماتی به عمل می آورند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نتوانست با بیانیه ای که روسیه تهیه کرده بود و از گرجستان و جدائی خواهان می خواست عملیات جنگی را بی درنگ متوقف کنند، به توافق برسد.

اوستیای جنوبی در اوائل دهه ۱۹۹۰ استقلال خود را از گرجستان اعلام کرد و جنگ و اعزام صلح بانان روسیه به منطقه را موجب شد.

گرجستان صلح بانان را به حمایت از جدائی خواهان متهم می کند و عهد کرده است اوستیای جنوبی را به زیر کنترل دولت مرکزی باز گرداند.

XS
SM
MD
LG