لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۵

پکن در آستانه بازی های المپيک ٢٠٠٨در اين آخرين لحظات پيش از برگزاری بازيهای المپيک ٢٠٠٨ پکن، اماکن اصلی برگزاری اين بازيها در مه غليظی فرو رفته و مقامات پکن اطمينان داده اند کيفيت هوا برای آغاز بازيها به اندازه کافی خوب خواهد بود.

در هوای مه آلود شهر پکن، استاديوم ملی پکن، موسوم به لانه پرندگان، امروز به سختی قابل رؤيت بود و ورزشکاران برخی کشورها از اين شرايط ابراز نگرانی کردند. سخنگوی کميته برگزاری بازيهای المپيک «سان ويد» گفت بخار و مه در هوا وجود دارد اما کيفيت هوا بهتر خواهد شد. وی اطمينان داد که بر اساس نقشه های دفتر محافظت از محيط زيست پکن - کيفيت هوا در مقايسه با هوای ابتدای ماه اوت خوب و عالی است.

مسولان برگزاری بازيها معتقد ند همه شاخصهای آلودگی به ميزان بيست درصد کاهش يافته است و شرايط آب و هوايی برای سلامت ده هزار و پانصد ورزشکاری که در اين بازيها به رقابت با يکديگر می پردازند رضايت بخش به نظر می رسد. سخنگوی کميته برگزاری بعيد دانست بار ديگر مقامات پکن تدابيری تازه ای برای کاهش آلودگی هوا اتخاذ کنند.

به رغم تعطيلی بيش از يکصد کارخانه دود زا و اجرای طرح تناوبی رفت و آمد خودروها در پکن ورزشکارانی که به تازگی وارد اين شهر شده اند درباره کيفيت هوای اين شهر ابراز نگرانی کرده اند. حتی روز گذشته -دوچرخه سوار آمريکايی - با ماسک ضد آلودگی هوا وارد پکن شد.

در يک حرکت نمادين ١٢٧ ورزشکار از کشورهای جهان روز پنجشنبه در نامه سر گشاده ای از هو جين تائو رئيس جمهوری چين خواستند راه حل مسالمت آميزی برای تبت پيدا کند و اوضاع حقوق بشر را در آنکشور بهبود بخشد.

راجر فدرر سوئيسی - ستاره تنيس جهان که فردا – روز گشايش بازيهای المپيک پکن – با روز تولدش توام شده است - با در دست داشتن پرچم کشورش در مراسم رژه ی تيمها حضور خواهد داشت. هر چند که فدرر در المپيک آتن نيز پرچمدار سوئيس بود اما اينبار فدرر در حالی در المپيک شرکت کرده است که ميداند تا پايان ماه جاری ميلادي- رقيب ديرينه اش – رافائل نادال جايگاه نخست تنيس جهان را از وی ميربايد. به همين دليل کسب مدال طلای المپيک بيش از هر چيز ديگری مد نظر فدرر است .

وی که از دوم فوريه سال ٢٠٠٤عنوان نخست را در تنيس برای ٢٣٦ هفته در اختيار داشت با شکست در دو گراند اسلم استراليا و ويمبلدون – که چند سال با قهرمانی آنها را به پايان رسانده بود- امتيازات بسياری را از دست داد و نادال جوان آماده است تا جای وی را تصاحب کند.

اين سومين دوره ايست که فدرر در المپيک حضور ميابد. وی در مورد اينکه کداميک از اين دوره ها برايش هيجان انگيز تر بوده به خبرنگاران گفت- هشت سال پيش که در سيدنی با دوست دخترم آشنا شدم شايد هيجان انگيز ترين باشد در حاليکه در آتن پرچم کشورم را در دستانم حمل ميکردم اما بايد بگويم پرچم برای ده دقيقه با من بود ولی نامزدم ٨ سال است که با من ساخته و ما همچنان با هم هستيم.

تايسون گی دونده امريکايی که عنوان قهرمانی جهان را در ماده صد و دويست مردان يدک می کشد ، قادر به شرکت در ماده دوی دويست متر المپيک پکن نخواهد بود. علت اين تصميم تايسون گی مصدوميت از ناحيه عضله چپ زانو عنوان شده است که هنوز بهبود کامل نيافته است. گی در مسابقات المپيک فقط در ماده صد متر و دوی امدادی چهار در صد متر شرکت می کند.

گی گفت وضع پايم بسيار بهتر شده است و اينجا آمده ام تا مدال طلا بگيرم. حسين بولت جاماييکايی که به تازگی رکورد جهانی صد متر را شکسته است مهمترين رقيب گی محسوب می شود. گی گفت من بی صبرانه منتظر رقابت با بولت هستم.

اسافا پاول جاماييکايی نيز از مدعيان مهم کسب مدال طلای صدمتر مردان محسوب می شود.

XS
SM
MD
LG