لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

پرزيدنت بوش در پکن پيش از آغاز بازی های المپيک خواستار آزادی بيان شد


جرج بوش رئيس جمهوری آمريکا امروز جمعه پيش از گشايش بازی های المپيک، مجتمع گسترده سفارت جديد آمريکا را در پکن با ارائه سخنرانی افتتاح کرد.

پرزيدنت بوش در اين آخرين ساعات پيش از شروع بازی های المپيک بارديگر رعايت آزادی بيان را از چين خواستار گرديد و افزود به نظر ميرسد جوامعی که امکان بيان آزاد عقايد را ميسر ميسارند پر رونق ترين و مسالمت آميز ترين جوامع بشری به شمار ميروند.

آقای بوش روز پنجشنبه پس از انتقاد از وضعیت حقوق بشر در چین وارد پکن شد . وزارت امور خارجه چین در پاسخ گفت پکن با هر حرف یا عملی که مداخله در امور داخلی آن کشور باشد مخالف است.

فعالان حقوق بشر و برخی از قانونگزاران آمریکا از تصمیم پرزیدنت بوش برای حضور در مراسم گشایش مسابقات المپیک انتقاد کرده اند. ننسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان، از او خواست نگرانی های آمریکا از وضعیت حقوق بشر در چین را به رهبران آن کشور ابلاغ کند.

رئيس جمهوری آمريکا همچنين گفت مجتمع عظيم سفارت جديد آمريکا درپکن، نماد اهميت مناسبات ميان آمريکا وچين است و ياد آور شد که چين نيز سفارت جديد وعظيم خود را در واشنگتن هفته گذشته افتتاح کرد.

مراسم افتتاحيه سفارت جديد آمريکا در رأس ساعت هشت وهشت دقيقه روز هشتم ماه اوت سال ٢٠٠٨ آغاز شد، چرا که عدد هشت در چين عدد خوشبختی به شمار می رود.

جورج اچ دبليوبوش، رئيس جمهوری پيشين آمريکا و پدر پرزيدنت بوش، و هنری کيسينجر، وزير امور خارجه اسبق آمريکا، نيز در مراسم افتتاح سفارت شرکت داشتند. مجتمع سفارت جديد آمريکا در پکن با هزينه ای بيش از ٤٣٤ ميليون دلار احداث گرديده است و دومين پروژه بزرگ ساختمانی در تاريخ وزارت امور خارجه آمريکا قلمداد می شود.

XS
SM
MD
LG