لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۷

رهبران افغانستان و پاکستان استرتژی مشترک ضد تروریسم اتخاذ میکنند


رهبران افغانستان و پاکستان موافقت کرده اند برای شکل بخشيدن به يک استراتژی مشترک در مقابله با افراط گرائی و تروريسم در مناطق مرزی دوکشور با يکديگر همکاری کنند.

حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان و يوسف رضا گيلانی نخست وزير پاکستان امروز، يکشنبه، در کلمبو پايتخت سری لانکا ضمن صرف صبحانه با يکديگر گفتگو و تبادل نظر کردند. ملاقات اين دو در حاشيه اجلاس سران کشورهای جنوب آسيا، موسوم به سارک انجام گرفت.

هند و افغانستان تشکيلات اطلاعاتی پاکستان را به برنامه ريزی بمب گذاری مرگبار ماه گذشته در سفارت افغانستان در کابل متهم کرده اند. دست کم شصت نفر، ازجمله دو ديپلمات ارشد هند در آن بمب گذاری کشته شدند. دولت پاکستان مشارکت در بمب گذاری را تکذيب کرده است، اما آقای گيلانی ديروز قول داد در باره اين اتهام تحقياتی مستقل انجام گيرد.

امروز، اندکی پيشتر، ريچارد باوچر مديرکل وزارت امورخارجه آمريکا از دولت جديد آقای گيلانی خواست برای کنترل برای عوامل احتمالی ياغی در تشکيات امنيتی کشور اقداماتی بيشتر انجام دهد. آقای باوچر گفت دولت پاکستان در مقابله با افراط گرائی و ديگر بحران های داخلی با دشواريهائی عمده روبروست. وی گفت واشنگتن قول داده است به اسلام آباد در هر زمينه ای کمک کند اما افزود دولت پاکستان نيز بايد مسئوليت های بيشتری را بعهده گيرد. آقای کرزی امروز اندکی ديرتر برای مذاکره با رهبران هند به دهلی نو ميرود.

XS
SM
MD
LG