لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۰

وزیر امور خارجه اسراییل می گوید استعفای اولمرت تاثیری بر مذاکرات صلح ندارد


وزیر امور خارجه اسراییل می گوید علیرغم استعفای قریب الوقوع اهود اولمرت، نخست وزیر، او به کوشش برای رسیدن به توافق صلح با فلسطینیان در سال جاری ادامه خواهد داد.

تزیپی لیونی، امروز پنجشنبه، در گفت و گو با خبرنگاران در مقر سازمان ملل متحد، تصمیم اولمرت به کناره گیری را یک مساله «داخلی» نامید و گفت این اقدام بر نقش او به عنوان مذاکره کننده قرار داد صلح اسراییل و فلسطینیان تاثیر نخواهد گذاشت.

لیونی، این نظر را در پی مذاکره با بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، درباره روند صلح و مسائل دیگر ابراز داشت. او دیروز در واشنگتن با کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا، و احمد قریع، مذاکره کننده فلسطینی، ملاقات کرد.

لیونی گفت او در این دیدار درباره علاقه دو جانبه اسراییل و رهبران « واقعگرای» فلسطینی به صلح بحث کرد.

محمود عباس، رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی، که به تونس رفته است امروز گفت او برای رسیدن به صلح با اولمرت یا هرکس دیگری که جانشین او شود همکاری خواهد کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز می گوید به پیشبرد مذاکرات صلح بین دو طرف پای بند است.

کاندولیزا رایس گفت وگوهای روز چهارشنبه با مذاکره کنندگان اسراییلی و فلسطینی در روز چهارشنبه را مفید توصیف کرد و گفت آنها با هدف رسیدن به توافق کامل صلح تا پایان سال متعهد هستند.

صائب عریقات، عضو هیات فلسطینی، می گوید دو طرف موافقت کردند به جای یک تفاهم موقت یا محدود یک توافق جامع را دنبال کنند.

عریقات می گوید فلسطینیان می خواهند با تمام اسراییلیان صلح کنند نه با یک حزب یا فرد خاص. او یادآور می شود که اولمرت و لیونی هر دو به مذاکره کنندگان فلسطینی گفته اند اسراییل قصد دارد مسیر فعلی را ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG