لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

وزیران امور خارجه هند و پاکستان در حاشیه اجلاس سارک دیدار کردند


در حالی که تنش های مرزی بین هند و پاکستان روند صلح بین دو کشور را در تنگنای بیشتر قرار داده است، وزیران امور خارجه دو کشور امروز(پنجشنبه) در حاشیه اجلاس عالی منطقه ای آسیای جنوبی، سارک، با یکدیگر ملاقات کردند.

در پی جلسه ای محرمانه در کلمبو، پایتخت سری لانکا، شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان به خبرنگاران گفت او «با لبخند از جلسه خارج شد» و افزود: «بخار زیادی از دیگ زود پز بیرون آمده است.»

مذاکرات دو جانبه در پی افزایش موارد نقض آتش بس در امتداد مرز غیر رسمی بین بخش های هندی و پاکستانی کشمیر صورت گرفت.

وزیران امور خارجه هند و پاکستان، و نیز مقامات شش کشور دیگر آسیای جنوبی، برای حضور در پانزدهمین اجلاس سالانه شورای همکاری منطقه ای اتحادیه جنوب آسیا به کلمبو رفته اند.

اجلاس قرار است روز شنبه تشکیل شود و فقر، امنیت غذائی، کمبودهای انرژی و نبرد با تروریسم در راس مسائل مورد بحث قرارخواهد داشت.

روز چهارشنبه مقامات کشورهای عضو، رئوس مجموعه جاه طلبانه ای از هدف های مورد نظر ارائه دادند. اما نسبت به توانائی گروه برای پرداختن به تمامی آنها تردید هایی ابراز می شود.

سارک، شامل افغانستان، بنگلادش، بوتان، هند، مالدیو، نپال، پاکستان و سری لانکا به زیاد حرف زدن و کمتر عمل کردن شهرت دارد.

مقامات سارک می گویند وزیران امور خارجه موافقت کرده اند تقریبا همه چیز در اعلامیه پایانی اجلاس، که انتظار می رود روسای دولت ها آن را در روز یکشنبه تایید کنند، گنجانده شود. قرار است رهبران همچنین قرار داد تاسیس یک صندوق توسعه برای فقر زدائی را امضا کنند.

XS
SM
MD
LG