لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۳

پاکستان می گوید ۲۵ ستیزه گر و پنج سرباز در شمال غرب آن کشور کشته شده اند


مقامات نظامی پاکستان می گویند در ادامه نبرد در منطقه قبیله ای شمال غرب کشور، علی رغم توافق صلح بین ستیزه گران و دولت محلی، دست کم ۲۵ ستیزه گر و پنج سرباز کشته شده اند.

جدیدترین نبرد بامداد امروز، چهارشنبه، در نزدیکی متا در دره سوات درگرفت. به گفته مقامات نظامی، پس از آن که ستیزه گران به یک پاسگاه امنیتی در منطقه حمله کردند، سربازان در مقام پاسخگوئی برآمدند. یک سخنگوی مولانا فضل اله، روحانی طرفدار طالبان، زدوخورد را تایید کرد، اما گفت شمار ستیزه گرانی که کشته شدند بسیار کمتر بود.

ارتش در اطلاعیه ای گفت به نیروهای امنیتی دستور داده شده است برای مقابله با افزایش فعالیت های خصمانه ستیزه گران اقدامات لازم را به عمل آورند.

نبرد موجب شده است مقامات امنیتی در منطقه توریستی سابق دره سوات، آمد و شد را ممنوع کنند. ستیزه گران می گویند دولت پاکستان توافق صلح را که در ماه مه به دست آمد، رعایت نکرده است.

در این میان، مقامات می گویند نیروهای امنیتی به جستجو برای 30 پرسنل امنیتی که روز سه شنبه در جریان شبیخونی به یک پست بازرسی در سوات ربوده شدند ادامه می دهند.

در ماه مه، مقامات ایالت سرحد شمال غربی یک قرار داد صلح با ستیزه گران در سوات امضا کردند که اجازه می داد قوانین اسلامی در منطقه در مقابل خروج نیروهای نظامی اجرا شود. اما دیری نگذشت که ستیزه گران حملات را از سرگرفتند، مدارس، مغازه ها، و هتلی را در یک استراحتگاه کوهستانی و پیست اسکی منفجر کردند.

هفته پیش، ستیزه گران طالبان گفتند دولت معامله صلح را نقض کرده است و خواهان خروج سربازان شدند. اما روز چهارشنبه، وزیر اطلاعات ایالت گفت طرحی برای انجام این درخواست وجود ندارد.

در این میان، نماینده سوات در پارلمان پاکستان، دولت منطقه ای را تا حدودی مسئول خشونت دانست و گفت مقامات در مذاکرات عجله کردند و برخی از ستیزه گران را در آن شرکت ندادند.

روز چهارشنبه همچنین ، به گفته مقامات پاکستان، ستیزه گران طالبان زنی را که به جاسوسی برای آمریکا متهم کردند کشتند. مقامات می گویند آنها جسد زن را در نزدیکی روستائی در غرب میرانشاه در وزیرستان شمالی رها کردند.

XS
SM
MD
LG