لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۸

جان مک کین از سفر سناتور اوباما به خاورمیانه و اروپا انتقاد کرد


سناتور دموکرات باراک اوباما شامگاه شنبه سفر خود را به خاورمیانه و اروپا، در حالی که انتقاد های سناتور جان مک کین در مورد این سفر همچنان او را دنبال می کرد، خاتمه داد.

به گفته سناتور اوباما، از آن جا که ایالات متحده برای حل مشکلات خود به همپیمانان قوی در خارج از کشورنیاز دارد، این سفر و بویژه دیدار از دو کشور افغانستان و عراق اهمیت بسیاری داشته است. ولی از آن جا که سناتور اوباما در طول سفر خود به آلمان برنامه دیدار از بیمارستان نظامی ایالات متحده و سربازان مجروح آمریکایی را از برنامه خود لغو کرده بود مورد انتقاد شدید ستاد مبارزات انتخاباتی سناتورجان مک کین قرار گرفت.

در یک آگهی انتخاباتی تلویزیونی که ديروز پخش شد سناتور مک کین باراک اوباما را متهم کرد که گرد هم آیی با رهبران خارجی و اروپاییان و ورزش درسالن های ورزشی را به دیدار از سربازان مجروح آمریکایی در آلمان ترجیح داده است و آن را ناشی از عدم احترام او خواند.

در این آگهی تلویزیونی جان مک کین می گوید باراک اوباما دیدار خود از سربازان مجروح را لغو کرد، زیرا پنتاگون اجازه ورود دوربین های فیلمبرداری و عکس برداری را به محوطه بیمارستان نداده بود. ستاد انتخاباتی سناتور اوباما این تبلیغات را بی مورد و نامناسب خواند.

سناتور اوباما هنگام خروج از منزل رسمی نخست وزیر بریتانیا در لندن در پاسخ به انتقاد سناتور مک کین به خبرنگاران گفت، «دیدار من از بیمارستان و سربازان مجروح ما در آلمان یک تبلیغات انتخاباتی به نظر می رسید و من نمی خواستم چنین باوری در سربازان، پزشکان و پرستاران ما ایجاد شود و آنان درگیر مبارزات انتخاباتی شوند. در نتیجه ما تصمیم گرفتیم این دیدار از سربازان، که سرانجام موجب یک بحث و جدال انتخاباتی می شد، را لغو کنیم و من فقط تلفنی با آن ها صحبت کنم.»

سخنگوی سناتور اوباما ادعا کرد لغو دیدار او از بیمارستان نظامی ناشی از نگرانی پنتاگون از فعالیت های سیاسی در یک پایگاه نظامی بوده است.

پنتاگون می گوید آن سازمان از دیدار سناتور اوباما هیچگونه ممانعتی نکرده است.

سناتور مک کین نیز در یک مصاحبه تلویزیونی ابراز داشت اگر پنتاگون به او گفته بود نمی توانست به دیدار سربازان آمریکایی برود او قطعا آشوب به پا می کرد.

XS
SM
MD
LG