لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

آیا سفر سناتور اوباما به خاور میانه و اروپا در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر به وی کمک خواهد کرد؟


سناتور باراک اوباما پس از ورود به اردن، در یک کنفرانس خبری مهم به مسئله خروج نیروهای آمریکا از عراق پرداخت و گفت با توجه به پیشرفتهائی که در زمینه امنیت در عراق دیده میشود اکنون ما به یک راه حل سیاسی نیاز داریم.

مسئله عراق مسئله ای است که از ابتدا مورد اختلاف نظر کامل بین دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا یعنی سناتور جان مک کین، کاندیدای جمهوری خواه و سناتور باراک اوباما کاندیدای دموکرات بوده است. اما اکنون و پس از بازدید سناتور اوباما از عراق این پرسش مطرح میشود که آیا سناتور دموکرات میتواند باز هم توجه راًی دهندگان آمریکائی را در تاًیید نظراتش نسبت به مسئله عراق جلب کند یا نه؟

آخرین نظرسنجی ها نشان میدهد که مسئله عراق تنها ۱۳ در صد از راًی دهندگان را بخود جلب میکند. این در حالی است که راًی افراد مستقل به ویژه در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری از اهمیت فراوان برخوردار است. سناتور باراک اوباما روز سه شنبه بیست و دوم ژوئیه طی یک کنفرانس مطبوعاتی در امان پایتخت اردن گفت وی از این که خشونتها در عراق کمتر شده، خوشحال است. با این همه وی افزود که کم شدن خشونتها نتیجه چند عامل مختلف است و نه تنها اعزام تعداد بیشتری سرباز آمریکائی به عراق.

اعزام نیروی بیشتر به عراق برای مقابله با خشونتهای شدیدی که در آن کشور جریان داشت در حقیقت پس از آن صورت گرفت که پرزیدنت بوش یک استراتژی تازه را در ماه ژوئن سال ۲۰۰۷ میلادی اعلام کرد. طرحی که سناتور ماک کین هنوز هم از آن حمایت میکند و به همین جهت از رقیب دموکرات خود برای مخالفت با افزایش نیروهای آمریکا در عراق بارها انتقاد کرده است.

... و در واشنگتن، کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا دستورالعمل ویژه ای را برای انجام تسهیلات سفرهای نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا به کشورهای خارجی به سفارت خانه های آمریکا در خارج ارسال داشت.

سناتور باراک اوباما در سفری که شدیداً مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است ابتدا با ملک عبدالله پادشاه اردن که یکی از متحدان نزدیک آمریکا در منطقه است، دیدار کرده و پس از آن به کرانه غربی رود اردن خواهد رفت تا با محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی ها نیز ملاقات و گفتگو کند.

اسرائیل آخرین نقطه دیدار سناتور باراک اوباما در خاور میانه و قبل از عزیمت وی بسوی اروپاست. سفری که در مجموع میتواند نشانگر توانائی سناتور اوباما در رویاروئی با چالش های سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا بشمار آید.

XS
SM
MD
LG