لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۲

خسرو شکیبایی چهره در نقاب خاک کشید


عقربه ها ساعت ۹ صبح سی ام تیرماه را نشان می دادند که خیل جمعیت برای آخرین وداع با یکی از برترین هنرمندان ایرانی در مقابل تالار وحدت ( رودکی ) تهران انتظار می کشیدند.

جایی که هزاران تهرانی در یک صبح گرم تابستانی به پاس سال ها تلاش خسرو شکیبایی در عرصه سینما ، تاتر و تلویزیون به پیکر بی جان او ادای احترام کردند تا در ارامگاه ابدی اش در قطعه هنرمندان بهشت زهرا آرام بگیرد. مراسمی که به دلیل کسرت مشارکت کنندگان در ان، برای ساعاتی ترافیک مرکز شهر تهران را مختل کرد.

زنده یاد شکیبایی شامگاه ۲۷ تیرماه و در ۶۴ سالگی بر اثر ایست قلبی در بیمارستان پارسیان تهران دار فانی را وداع گفت.

سیروس الوند ، كارگردان سينما ، از جمله سخنرانان مراسم تشییع پیکر خسرو شکیبایی با اشاره به جمعيت فراوانی كه وی را تا بهشت زهرا بدرقه می كرند، گفت: (( شكوه امروز درخور و شايسته خسرو شكيبايی است.))

پرویز پرستویی ، بازیگر ، هم در جریان وداع مردم با پیکر مرحوم شکیبایی ، خطاب به وی گفت: ((بدان هستی و در قلب همه مردم ايران حضور داری. ))

ايرج راد، كارگردان و بازيگر تئاتر هم در سخنانی که مقابل تالار وحدت ایراد کرد با بيان اينكه يكی از پديده‌های بازيگري از ميان ما رفته است، تصريح كرد: (( خسروشكيبايی از افتخارات اين مملكت بود و بايد برای به‌دست آوردن هنرمندی مثل او سالهای سال صبر كرد.))

خسرو شکیبایی که تحصیل کرده دانشکده هنرهای زیبا بود، سال ها در زمینه تئاتر فعالیت می کرد تا این که در سال ۱۳۶۱ با بازی در فیلم (( خط قرمز )) مسعود کیمیایی وارد عرصه سینما شد. آقای شکیبایی پس از آن در فیلم های (( رابطه )) و (( دزد و نویسنده )) نیز ظاهر شد اما اوج موفقیت را با بازی در فیلم (( هامون )) ساخته داریوش مهرجویی به دست اورد.

خسرو شکیبایی در طول زندگی حرفه ای خود در آثار بسیاری به ایفای نقش پرداخت و دوبار توانست سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را به خاطر فیلم های ((هامون)) و ((کیمیا)) به دست آورد و نیز سه بار نامزد سیمرغ بلورین برای فیلم های (( یکبار برای همیشه)) ، ((سایه به سایه )) و ((کاغذ بی خط )) شد.

XS
SM
MD
LG