لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۳

خسرو شکیبایی، بازیگر سینما، بر اثر سکته قلبی درگذشت


خسرو شکیبایی بازیگر توانا و مطرح سینما، تئاتر و تلویزیون ایران صبح روز جمعه ۲۸ تیرماه در بیمارستان پارسیان تهران بر اثر سکته قلبی درگذشت.

خسرو شکیبایی که هنگام مرگ ۶۴ سال داشت با بازی در نقش حمید هامون در فیلم هامون ساخته داریوش مهرجویی به شهرت رسید و توانایی های او در عرصه بازیگری به اثبات رسید .

او طی سال ها فعالیت مستمر بازیگری در سینما ، تئاتر و تلویزیون در فیلم ها و سریال های بسیاری به ایفای نقش پرداخت و جوایز متعددی را نصیب خود کرد. او موفق شد دو بار سیمرغ بلورین جشنوارهء فیلم فجر را برای بازی در فیلم های هامون و کیمیا بدست آورد.

خسرو شکیبایی در سال ۱۳۲۳ در تهران به دنیا آمد و در رشته تئاتر دانشکده هنرهای زیبا تحصیل کرد. او بعد از چند کار تئاتر و گویندگی در دهه چهل و پنجاه ، توانست نقش کوتاهی را در سال ۱۳۶۱در فیلم خط قرمز به کارگردانی مسعود کیمیایی بدست آورد. اگر چه بعد از آن نیز در چند فیلم ظاهر شد اما با بازی در فیلم هامون چنان خوش درخشید که تبدیل به یکی از مهم ترین بازیگران تاریخ سینمای ایران شد.

خسرو شکیبایی در فیلم های چون دزد و نویسنده، ترن، عبورازغبار، بانو، پرواز را به خاطر بسپار، سارا، یکبار برای همیشه، پری، درد مشترک، عاشقانه، خواهران غریب ( او در این فیلم به خوانندگی هم پرداخت )، سرزمین خورشید، روانی، میکس، کاغذ بی خط ، مزاحم ، چه کسی امیر را کشت و اتوبوس شب و چندین فیلم دیگر به ایفای نقش پرداخت .خسرو شکیبایی با بازی در سریال پربیننده تلویزیونی خانه سبز نیز بر محبوبیت خود افزود .

آخرین نقش آفرینی خسرو شکیبایی در فیلم تلویزیونی پیوند به کارگردانی سعید عالم زاده بود که چند روز پیش از تلویزیون ایران پخش شد. او هم چنین موفق شد دیپلم افتخار جشنوارهیات فیلم فجرسال گذشته را برای بازی در فیلم اتوبوس شب به کارگردانی کیومرث پوراحمد تصاحب کند.

خسرو شکیبایی صاحب صدای بم ، پرطنین و قدرتمندی بود و به همبن سبب اشعار شاعرانی را چون فروغ فرخ زاد ، سهراب سپهری و سید علی صالحی خواند و به صورت نوار و سی دی در اختیار علاقمندان شعر قرار داد .

خسرو شکیبایی که با پشتوانهء تئاتر به سینما آمد ، با بازی در فیلم هامون و در نقش یک روشنفکر سرگشته و متزلزل ، موفق شد نه تنها بازی خود را صاحب امضا و شیوهء شخصی کند بلکه سبکی را به بازیگری سینمای ایران بیفزاید .

پیکر خسرو شکیبایی روز یکشنبه از مقابل تالار وحدت تهران تشییع خواهد شد .


XS
SM
MD
LG