لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

اوباما با رئيس جمهوری افغانستان ملاقات کرد


باراک اوباما، نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب دمکرات، به عنوان بخشی از سفرهای بين المللی که با هدف تقويت پشتوانه های سياست خارجی اشانجام می گيرد، با حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان در کابل ديدار کرد.

مقامات کاخ به شدت تحت محافظت رياست جمهوری افغانستان جزئيات ملاقات امروز (يکشنبه)، که به دنبال صرف صبحانه اوباما با سربازان آمريکايی صورت گرفت، را منتشر نساختند.

سناتور اوباما اخيرا از کرزی انتقاد به عمل آورده بود. وی گفته بود دولت کرزی در مبارزه با فساد، متشکل کردن قوه قضائيه، و پليس، و کسب اعتماد مردم افغانستان به اندازه کافی پشتکار نداشته است. در عين حال وی گفت طی نخستين ديدارش ار افغانستان سعی وی بيشتر معطوف گوش دادن خواهد بود.

اوباما که به همراه دو سناتور ديگر (سناتور جمهوريخواه چارلز هيگل از ايالت نبراسکا، و سناتور دمکرات جک ريد از رود آيلند) به اين سفر دست زده است، ديروز با فرماندهان نظامی آمريکا مستقر در افغانستان ديأار کرد و از سوی ايشان گزارش هايی را دريافت داشت.

نامزد انتخاباتی حزب دمکرات همچنين قرار است از عراق ديداری به عمل آورد. اوباما پيشنهاد کرده است سربازان آمريکايی عراق را ترک کنند و در عوض بر افزايش حضور نظامی آمريکا در افغانستان، که آن را در جنگ با تروريسم مهمتر می داند، تاکيد ورزيده است. اما سناتور جان مک کين، رقيب جمهوريخواه اوباما، از نفس اعلام استراتژی برای عراق و افغانستان پيش از ديدار از اين دو کشورانتقاد کرده بود.

جان مک کين، در سخنرانی راديويی ديروز خود، گفت هنگامی که جنگی در جريان است، موقعيت يک فرمانده کل قوا اين اجازه را نمی دهد تا بخواهد کارش را تازه ياد بگيرد.

همچنين ديروز هفته نامه آلمانی اشپيگل از نوری المالکی، نخست وزير عراق، نقل قول کرد که وی از طرح اوباما مبنی بر بيرون کشيدن سربازان آمريکايی از عراق ظرف ۱۶ ماه پشتيبانی می کند. اما سخنگوی دولت عراق، علی دباغ، در بيانيه ای که امروز انتشار داد گفت سخنان نخست وزير «بد ترجمه و بدفهميده» شده است.

اوباما از اسراييل، اردن، آلمان، فرانسه و بريتانيا نيز ديدن خواهد کرد. مقامات فلسطينی می گويند او در کرانه غربی با رهبران فلسطينی ديداری خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG