لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۶

سفر تيم ملی بسکتبال ايران به آمريکا


تیم ملی بسکتبال ایران در ادامه بازی های تدارکاتی خود برای حضور در المپیک پکن به دعوت اتحاديه ملی بسکتبال آمریکا NBA ، به اینکشور سفر کرده است. این روزها - درحالیکه تنش سیاسی میان ایران و آمریکا سر خط هر روزنامه است- حضور یک تیم از ایران در مسابقاتی در آمریکا- بسیار خبر ساز شده است.

چندی پیش سایت رسمی NBA -لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا- اعلام کرد که مدیریت این لیگ به طور رسمی از ایران دعوت کرده تا در مسابقات موسوم به -کوه های راکی- با میزبانی تیم یوتا جاز حضور یابد. این مسابقات تمرینی به رقابتهای تابستانی NBA معروف است. این رقابتها هجدهم تا بیست و پنجم ژوئيه برگزار میشود. NBA خبر داد این مسابقات با حضور تیمهای یوتا جاز- دالاس ماوریکز- آتلانتا هاکس- نیوجرسی نتز - سن آنتونیو اسپرز و گلدن استیت واریرز بهمراه یک تیم از لیگ D و تیم ملی بسکتبال ایران- بعنوان قهرمان آسیا برگزار می شود.

در این رقابتها تیم ملی ایران با تیم های یوتا جاز و دالاس ماوریکز در یک گروه جای گرفته و اولین بازی این تیم در مقابل دالاس و دومین بازی آن در برابر یوتا می باشد. قرار است در روزهای شنبه نوزدهم و دوشنبه بيست ويکم ماه ژوئيه به ترتیب با این دو تیم پیکار نماید.

بر اساس گزارش NBA، مقامات آمریکایی گفته اند: درخواست شرکت نمودن ایران از سوی مقامات رده بالای دولت آمریکا از بالاترین سطوح در ایران- مطرح شده بود و در سایت رسمی NBA هم آمده که دعوت از تیم ایران و فدراسیون بسکتبال ایران از سوی مدیریت NBA صورت گرفت.

در گزارش NBC آمده است: به نظر می آید این حضور به منظور کاهش تنش بین دو کشور صورت گرفته باشد. اتفاقی که پیشتر در دیپلماسی پینگ پنگ در دهه ۷۰ میان آمریکا و چین افتاد و باعث شکسته شدن یخ های دیپلماتیک میان دو کشور شد و اخیراً حضور تیم تکواندو کره شمالی در آمریکا هم به عنوان گامی برای بهبود روابط دو کشور ارزیابی شده است.

تیمهای ورزشی ایران قبل از این نیز به آمریکا سفر کرده بودند و برای نمونه : در سال ۲۰۰ تیم ملی جوانان واترپولوی ایران که در رقابتهای قهرمانی جهان در لانگ بیچ حضور داشت، و یا تیم ملی مشت زنی ایران که در مسابقات قهرمانی جهان و انتخابی المپیک پکن در شیکاگو شرکت نمود. همچنین میتوان از دو نمونه اخیر - بعنوان شاهدی از مراودات ورزشی دو کشور نام برد. تیم ملی جوانان وزنه برداری ایران که به مدت دو هفته در محل اردوی دهکده تمرینی المپیک شهر کلرادو اسپرینگ اردو زد و همچنین شرکت تیم تنیس روی میز ایران در رقابتهای یو اس اوپن - یا همان رقابتهای پینگ پنگ آزاد آمریکا.

خیلی ها بر این باورند که باید دید آیا دیپلماسی پینگ پنگ منتها این بار با یک توپ بزرگ تر در حال شکل گیری است. اما باید اشاره کرد که این -حضور تیم ملی بسکتبال ایران در مسابقاتی در آمریکا در چنین شرایطی عجیب به نظر نمیرسد- چرا که تیم ملی بسکتبال ایران که در کشورهای استرالیا- ایتالیا- کرواسی و اسلونی اردوی تدارکاتی برپا کرده بود- با برپایی مسابقات متوالی - بهترین شرایط را برای حضور در المپیک ایجاد کرده است. این تیم اوایل مردادماه - به چین سفر میکند تا در رقابتهای دایموند بال حضور یابد و سپس به کاروان اعزامی ایران در چین می پیوندد.

محمود مشحون رئیس فدراسیون بسکتبال ایران ، پیش از این سفر گفت: کمیته مبادلات روابط ایران و آمریکا در وزارت خارجه باید اجازه این حضور را بدهد.

حضور تیم ملی بسکتبال ایران در مسابقات آمریکا مورد توجه رسانه های غربی قرار گرفته است. این حرکت- یعنی تبادلات ورزشی و سفر تیم ملی بسکتبال ایران به آمریکا- از سوی دوستداران ورزش و علاقمندان گسترش روابط ورزشی دو کشور آمریکا و ایران - مورد تقدیر قرار گرفته و آنها از این رویداد استقبال فراوانی کردند.

اسامی بازیکنان تیم ملی بسکتبال و اعضای کادر فنی به شرح زیر است:

۱ . جواد داوری- بازیکن
۲. هومن رضائی- بازیکن
۳ .امیر امینی - بازیکن
۴ .مهدی کامرانی - بازیکن
۵ .ایمان زندی مشهدی - بازیکن
۶ .حامد آفاق اسلامیه - بازیکن
۷.اوشین ساهاکیان - بازیکن
۸.اصغر کاردوست پوستین سرایی - بازیکن
۹ .محمدصمد نیکخواه بهرامی - بازیکن
۱۰ .حامد حدادی - بازیکن
۱۱. جابر روزبهانی دره ساری - بازیکن
۱۲ .سعید داورپناه کرکانی - بازیکن
۱۳. آرن داودی چگانی - بازیکن
۱۴ .حامد سهراب نژاد - بازیکن
۱۵ .محمدرضا اکبری بیشه - بازیکن

محمدرضا مشحون - سرپرست گروه
حسن نوربخش - سرپرست تی
مرایکو ترومن - سرمربی
مهران حاتمی - مربی
محسن صادق زاده - مربی
سرجان پتکویج - مربی بدنساز

XS
SM
MD
LG