لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

صحبت های دوپهلوی احمدی نژاد درباره آمريکا


محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران، می گويد از توسعه روابط بين ايرانيان و مردم آمريکا استقبال می کند، اما هشدار داد که تهران با دشمنانش به سختی برخورد خواهد کرد.

احمدی نژاد ديروز (يکشنبه) در جمع خبرنگاران گفت احداث دفتر ديپلماتيک آمريکا در تهران را مورد بررسی قرار خواهد داد، ليکن هنوز چنين پيشنهادی را از کانال های رسمی دريافت نکرده است.

پس از آنکه در سال ۱۹۷۹ عده ای از افراطيون ايرانی تحت نام دانشجويان پيرو خط امام سفارت آمريکا در تهران را به اشغال خود درآوردند، در سال ۱۹۸۰ روابط ديپلماتيک بين تهران و واشنگتن قطع شد. به گفته مقامات آمريکايی، وزارت امورخارجه آمريکا موضوع گشايش يک دفتر ديپلماتيک در تهران را در دست بررسی دارد.

دوکشور هم اکنون بر سر برنامه اتمی تهران با يکديگر اختلاف دارند، زيرا واشنگتن معتقد است که جمهوری اسلامی در پی توليد بمب اتمی است. آمريکا می گويد ماداميکه جمهوری اسلامی از قبول درخواست های بين المللی برای توقف در فعاليت های مشکوک اتمی سرباز زند، امکان اقدام نظامی به عنوان يک گزينه همچنان مطرح است.

احمدی نژاد ديروز هشدار داد پيش از آنکه دشمنان ايران ضربه ای بزنند، جمهوری اسلامی دستان ايشان را قطع خواهد کرد.

جمهوری اسلامی هفته پيش به آزمايش موشک های دوربرد و ميان برد دست زد. يکی از اين موشک ها توان زدن اهدافی در اسرائيل را داراست. اسرائيل از متحدان کليدی آمريکا در منطقه خاورميانه است.

مقامات جمهوری اسلامی می گويند اين آزمايش ها قدرت ايران را در برابر دشمنانش نشان می دهد.

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، بارها پيشنهاد گشودن باب مذاکره با تهران را داده است مشروط بر اينکه تهران به در خواست های شورای امنيت سازمان ملل مبنی بر توقف غنی سازی اورانيوم احترام بگذارد.

XS
SM
MD
LG