لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۷

احمدی نژاد ميگويد تاسيس دفتر ديپلماتيک آمريکا در ايران را بررسی ميکند


محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران ميگويد حاضر است ايده تاسيس يک دفتر ديپلماتيک آمريکا در تهران را بررسی کند. وی اين نظر را امروز، يکشنبه، در پايان جلسه کابينه در پاسخ به يک سئوال مطرح ساخت. آقای احمدی نژاد گفت از ايده گسترش مناسبات ميان مردم ايران و آمريکا استقبال ميکند. رئيس جمهوری اسلامی ايران گفت وی درخواستی رسمی برای تاسيس دفتر ديپلماتيک آمريکا در تهران دريافت نکرده است.

وسائل ارتباط جمعی آمريکا در ماه ژوئن گزارش داده بودند مقامات آمريکائی بحث و تبادل نظر ميکنند که آيا آمريکا بهتر است يک دفتر حافظ منافع در تهران باز کند يا نه. مناسبات ديپلماتيک دو کشور از سال ۱۹۸٠، پس از تصرف سفارت آمريکا در تهران توسط افراطيون قطع مانده است. دو کشور بر سر برنامه اتمی تهران و مسائل ديگر نيز با يکديگر اختلاف پيدا کرده اند.

جمهوری اسلامی ايران تهديد کرده است در صورتيکه به تاسياست اتمی اش حمله شود، با حمله به اسرائيل و پايگاههای آمريکا در خاورميانه تلافی ميکند.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا بارها پيشنهاد آغاز تماس و گفتگوهای سياسی با جمهوری اسلامی ايران را داده است، مشروط بر آنکه تهران به خواست های شورای امنيت سازمان ملل متحد برای تعليق در غنی سازی اورانيوم، که مقامات آمريکائی معتقدند جنبه تسليحاتی دارد، عمل کند.

جمهوری اسلامی ايران در واشنگتن اداره امور يک دفتر حافظ منافع را بر عهده دارد، که از نظر حقوقی بخشی از سفارت پاکستان در آمريکاست. حفاظت منافع آمريکا در ايران بر عهده سفارت سويس در تهران است.

XS
SM
MD
LG