لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۹

رابرت گیتس: آزمايش موشکی ايران بمعنی نزديکتر شدن جنگ با آنکشور نيست


رابرت گیتس: آزمايش موشکی ايران بمعنی نزديکتر شدن جنگ با آنکشور نيست
رابرت گیتس: آزمايش موشکی ايران بمعنی نزديکتر شدن جنگ با آنکشور نيست

رابرت گیتس وزیر دفاع آمريکا می گوید اقدام رژیم ایران در آزمایش آنچه ادعا می کند موشک های بالیستیک هستند و قادرند به هدف هایی در ۱۲۰۰ مایل دورتر برسند، به این معنا نیست که ایالات متحده به جنگ با ایران نزدیکتر شده است. او که در یک کنفرانس خبری سخن می گفت اظهار داشت رویکرد دیپلماتیک و اقتصادی برای زیر فشار گذاشتن ایران بمنظور تغییر سیاست هایش، شیوه ای است که آمريکا به دنبال کردن آن ادامه خواهد داد. با این حال، آقای گیتس یادآور شد که آزمایش ها خطر برآمده از برنامه موشکی ایران را نشان می دهد:
**** این آزمایش مسلما به تردیدهای عنوان شده از سوی روس ها که ایرانیان برای ۱۰ تا ۲۰ سال موشک بالیستیک دور برد نخواهند داشت، اشاره دارد. حقیقت این است که آنها موشکی را که ُبردی بسیار زیاد دارد آزمایش کرده اند. بنابراین، بنظر من، در وهله نخست، آنگونه که دیده ایم، و در حالی که ما در باره دفاع موشکی در اروپا صحبت کرده ایم، این آزمایش یک تهدید واقعی است.

ایالات متحده و جمهوری چک اخیرا توافقنامه ای امضا کردند که به آمريکا اجازه می دهد یک سپر دفاع موشکی ضد بالیستیک در خاک چک بسازد. ایالات متحده همچنین امیدوار است ۱۰ موشک رهگیر در لهستان مستقر کند. کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا چنین تاسیسات دفاعی را برای مقابله با تهدید کشورهایی مانند ایران که به دنبال کردن تولید موشک های دور برد تر ادامه می دهند، لازم دانست.

او در یک کنفرانس خبری در تفلیس، پایتخت گرجستان، گفت برای ایران پس از آزمایش های موشکی در خلیج فارس پیامی دارد:
**** ما از منافع آمريکا و متحدانمان دفاع خواهیم کرد. در منطقه خلیج فارس، ایالات متحده توانائی و حضور امنیتی اش را تقویت کرده است. و ما از نزدیک با متحدان خود کار می کنیم تا مسلم سازیم که آنها قادر هستند از خود دفاع کنند. و ما به تعهد خود در کمک به متحدانمان برای دفاع از خودشان پای بندیم و آنرا بسیار جدی می گیریم.

خانم رایس ایران را تشویق کرد به شیوه ای مثبت با جامعه بین المللی همکاری کند و گفت برای انجام چنین کاری راهی روشن در برابر ایران قرار دارد: بسته مشوق هایی که کشورهای عضو گروه پنج بعلاوه یک در ماه ژوئن ، در برابر رعایت درخواست های شورای امنیت سازمان ملل متحد و تعلیق کامل و قابل تایید فعالیت های غنی سازی اورانیوم، پیشنهاد کرد. کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا گفت رهبران ایران باید این راه را دنبال کنند، نه این که به تهدید آمريکا و متحدانش بپردازند، زیرا روشن است که چنین کاری بسود آنها نخواهد بود.
XS
SM
MD
LG