لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

بازتاب پيروزی موگابه در يازدهمین گردهمایی سران کشورهای آفریقایی


دیپلماتهای ارشد اتحادیۀ آفریقا می گویند، آفریقا باید با بدوش کشیدن مسئولیتهایش، برای حل معضل زیمباوه هر آنچه را که در توان دارد بکار گیرد. یازدهمین گردهمایی سران کشورهای آفریقایی ديروز (يکشنبه) در شرم الشیخ مصر و با حضور رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمباوه، گشایش یافت.

یک روز پس از اعلام پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری زیمباوه، رابرت موگابه به همراه تنی چند از دیگر رهبران کشورهای آفریقایی وارد تالار کنفرانس شد.

نتایج انتخابات دور دوم زیمباوه که با کناره گیری رهبر جنبش تغییرات دموکراتیک به پیروزی تنها کاندیدای ریاست جمهوری یعنی آقای موگابه انجامید، از سوی بسیاری از رهبران جامعۀ بین الملل مورد قبول واقع نشده و آن را فاقد اعتبار می دانند. هیات ناظران اتحادیۀ آفریقا می گوید برگزاری این انتخابات با معیارهای دموکراتیک آن اتحادیه مغایر بوده است.

گر چه بحث دربارۀ اوضاع زیمباوه در دستور کار اجلاس دو روزۀ سران کشورهای آفریقایی قرار ندارد امّا انتظار می رود بحران سیاسی زیمباوه و نتایج انتخابات دور دوم آن کشور در گفتگوهای رهبران اتحادیۀ آفریقا مورد بررسی قرار گیرد. دیپلماتهای ارشد عضو اتحادیۀ آفریقا و سیاستمداران روز گذشته و امروز در پشت درهای بسته، چندین ساعت را به بحث دربارۀ برخورد مناسب با آقای موگابه در ارتباط با سرپیچی وی از دموکراسی، گذراندند.

توکوزانی خوپه، معاون حزب جنبش برای تغییرات دموکراتیک زیمباوه از اتحادیه آفریقا می خواهد که با محکوم کردن انتخابات بیست و هفتم ژوئن، نتایج انتخابات بیست و نهم مارس را برسمیت بشناسد که مورد تأئید ناظران انتخابات نیز بوده است. خانم خوپه سپس افزود در حالیکه اعلام نتایج دور اول انتخابات بیش از دو ماه طول کشید، اعلام نتایج دور دوم پس از یک روز بیشتر به یک شوخی شباهت دارد.

یکی از سئوالات اصلی که در مقابل اتحادیۀ آفریقا قرار دارد این است که آیا می توان رابرت موگابه را به عنوان رهبر مشروع زیمباوه قلمداد کرد؟ بر اساس یکی از مصوبه های اتحادیۀ آفریقا رهبران آفریقایی که از راههای غیر دموکراتیک بقدرت برسند، مشروعیتی از جانب اتحادیه ندارند.

در جلسۀ افتتاحیۀ کنفرانس، آشارز میگیرو، قائم مقام دبیر کل سازمان ملل متحد، گفت که باید در کنار مردم زیمباوه که با بحرانی فوق العاده خطرناک روبرو هستند، ایستاد. وی با اشاره به جوّ انتخابات در مرحلۀ دوم آن را غیر آزاد، غیر منصفانه و بی اعتبار خواند و از رهبران منطقه خواست تا در مورد این مسئله ساکت ننشینند. در گردهمایی سران کشورهای آفریقا در مصر همچنین انتظار می رود که اهداف توسعۀ هزارۀ آن اتحادیه در مورد آب و بهداشت نیز عنوان شود.

XS
SM
MD
LG