لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۳

موگابه بی اعتنا به تقبيح ها تحليف پنجسال ديگر رياست جمهوری در زيمبابوه را انجام داد


رابرت موگابه رئيس جمهوری زيمبابوه، برنده اعلام شده در انتخاباتی که بسياری از ناظران آن را به عنوان انتخاباتی غير منصفانه و فاقد حقانيت رد کردند، تحليف يک دوره پنجساله ديگر رياست جمهوری را انجام داده است.

آقای موگابه مراسم تخليف را امروز، يکشنبه، در حراره ، پايتخت کشور، به فاصله يک ساعت پس از آن انجام داد که کميسيون انتخابات اعلام کرد وی در رای گيری مرحله دوم انتخابات رياست جمهوری در روز جمعه برنده شده است.

رای گيری روز جمعه به رغم درخواست های متعدد رهبران آفريقائی و غربی برای به تعويق انداختن انتخابات انجام گرفت.

آقای موگابه در سخنرانی تحليف، خواستار ديالوگی جدی با اپوزيسيون برای رفع اختلافات و پيشبرد همکاری شد.

نتايج رسمی آقای موگابه را با قريب دو ميليون و پانصد هزار رای، که هشتاد و پنج درصد مجموع آرا محسوب ميشود، برنده نشان ميدهد.

شمار آرای مورگان چانگرای رهبر اپوزيسيون، دو يست و سی و سه هزار اعلام شده است.

آقای چانگرای هفته گذشته خود را از انتخابات کنار کشيد و گفت ستيزه گران حزب حاکم دهها نفر از حاميان وی را کشته و هزاران نفر را مجروح کرده اند.

وی دعوت به شرکت در مراسم تحليف را رد کرد و آن را اقدامی بی معنا خواند.

امروز، اندکی پيشتر، ناظران اعزامی پارلمانهای آفریقائی، که خواستار انتخاباتی جديد شده بودند، گفتند رای گيری روز جمعه ، معتبر نبود .

مارويک کومالو رهبر اين ناظران گفت رای دهندگان تحت تاثير سخنرانی های حاکی از تنفر، و نگران از اقدمات حاکی از تحريک به خشونت بودند. وی گفت دشوار است بتوان ادعاهای حاکی از ارتباط خشونت های اخير در زميبابوه با دولت را ناديده گرفت.

XS
SM
MD
LG