لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۸

تعهد هند و پاکستان به پيشبرد روند صلح بين دو کشور


وزیران امور خارجه پاکستان و هند عهد کرده اند روند صلح بین دو کشور را پیش ببرند. شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، که برای دیداری چهار روزه به دهلی نو رفته است، روز جمعه با پراناب مخرجی همتای هندی خود ملاقات کرد و پس از آن گفت اسلام آباد و دهلی نو باید با استفاده از فرصت مذاکراتی که بر منطقه مورد اختلاف کشمیر متمرکز است، نتایج مثبتی بدست آورند.

دور بعدی مذاکرات صلح قرار است روز ۲۱ ژؤییه برگزار شود.

در جریان دیدار امروز، وزیر امور خارجه هند خواهان همکاری بیشتر در مقابله با تروریسم مرزی شد. مقامات هند می گویند ستیزه گران اسلامی از پاکستان به کشمیر هند رخنه می کنند.

قریشی همچنین گفت دو کشور مسائل دو جانبه مربوط به کشیدن یک خط لوله گاز برای حمل گاز از ایران به پاکستان و هند را حل کرده اند.
پیشرفت در این پروژه هفت میلیارد دلاری بدلیل هراس های هند در مورد امنیت در امتداد مسیر خط لوله، بتاخیر افتاده است. مقامات امریکائی که سعی دارند ایران را بدلیل برنامه اتمی اش منزوی کنند، با این پروژه مخالف هستند.

در این میان، اعتراضات در کشمیر علیه پیشنهاد واگذاری ۴۰ هکتار زمین به یک گروه هندو برای پنجمین روز ادامه یافت. هزاران مسلمان در خیابان های سرینگر، پایتخت تابستانی کشمیر هند در تظاهراتی این معامله را محکوم کردند. از هنگام آغاز اعتراضات در روز دوشنبه، سه تن در زدوخورد با نیروهای پلیس کشته شده اند.

هند و پاکستان روند صلح را در سال ۲۰۰۴ آغاز کردند. اما، علیرغم چندین دور مذاکره، در مساله کشمیر همچنان با بن بست روبرو هستند.
XS
SM
MD
LG