لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

مسلمانان در اعتراض به انتقال زمين های کشمير به هندوان دست به اعتراض زدنند


مسلمانانی که با انتقال زمین به هندوها در بخش کشیمر زیر کنترل هند معترض هستند امروز (چهارشنبه) برای سومین روز با پلیس به زدوخورد پرداختند و فعالیت عادی در دره هیمالیا را فلج کردند.

دکان ها، مدارس و ادارت در شهر سرینگر تعطیل شدند و پلیس برای متفرق ساختن معترضین سنگ پران که راه های منتهی به یک زیارتگاه مشهور هندو را بسته بودند، به گاز اشک آور متوسل شد.

از روز دوشنبه در جریان اعتراضات در سراسر دره هیمالیا دو تن جانسپرده اند و بیش از يکصد نفر زخمی شده اند. تظاهر کنندگان با طرح دولت هند برای انتقال زمین به یک هیات متولی هندو بمنظور اسکان دادن هزاران زائر هندو که هر سال به منطقه می روند، مخالف هستند.

سروزیر ایالت جامو و کشمیر می گوید خانه سازی در محل مورد اختلاف تا زمانی که تمام احزاب سیاسی بتوافق نرسیده اند آغاز نخواهد شد.

مسلمانان کشمیر، که اکثریت جمیت منطقه را تشکیل می دهند، اظهار نظر می کنند که اجرای این طرخ موازنه جمعیتی منطقه را تغییر خواهد داد و به محیط زیست شکننده هیمالیا بشدت آسیب خواهد رساند.

راه بندان های معترضین امروز موجب شد زائران نتوانند خود را به زیارتگاه برسانند. هر سال، هندوهای مومن بسوی غاری که در ۳۸۰۰ متری بالای سطح دریا قرار گرفته است براه می افتند. در آنجا یک قنديل یخی که به آن بعنوان نماد شیوا، خدای هندو، احترام گذاشته می شود، قرار دارد. جدائی خواهان مسلمان اغلب به مسیر حرکت زائران حمله کرده اند.

گروه های ستیزه گرمسلمان ده ها سال است که بر سر سرزمین تقسیم شده کشمیر در جنگ بوده اند، و می خواهند این منطقه يا مستقل شود، یا به پاکستان بپیوندد. در جریان جنگ تاکنون ده ها هزار تن کشته شده اند. هند و پاکستان بخش های جداگانه ای از کشمیر را کنترل می کنند، اما هرکدام مدعی حاکمیت بر تمامی آن هستند.

XS
SM
MD
LG