لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۸

سارکوزی:تا اسرائيل شهرک سازی در اورشليم را متوقف نکند به صلح با فلسطينيان نخواهد رسيد


نيکلا سارکوزی، رئيس جمهوری فرانسه، به پارلمان اسرائيل گفته است که آن کشور تا زمان توقف فعاليتهای شهرک سازی خود در شرق اورشليم و حاشيۀ غربی رود اردن نمی تواند با فلسطينيان به صلح برسد. سارکوزی نخستين رئيس جمهوری فرانسه است که در دوازده سال اخيربه اسرائيل سفر می کند. وی سال گذشته خود را به عنوان دوست و متحد آن کشور معرفی کرد.

رئيس جمهوری فرانسه امروز در اورشليم به همراه شيمون پرز رئيس جمهوری اسرائيل در نمايشگاهی ازاتومبيل رنوی برقی ديدار کرد.

سارکوزی همچنين با رهبر اپوزيسيون اسرائيل، بنيامين ناتانياهو، ملاقات کرد. رئيس جمهوری فرانسه روز يکشنبه برای ديداری سه روزه از اورشليم وارد آن شهر شد. اين سفرهمزمان با شصتمين سالگشت ايجاد اسرائيل به انگيزه بهبود روابط سرد ميان فرانسه و اسرائيل انجام می شود.

سارکوزی به اسرائيل اطمينان داد که تلاش خود را برای توقف برنامه هسته ای ايران به کار خواهد گرفت.

نيکلا سارکوزی در روز سيزده ژوئيه ميزبان نشستی در پاريس خواهدبود که اميدوار است اولمرت و بشاراسد رئيس جمهوری روسيه را طی آن گردآورد، هرچند هنوز روشن نيست که اين دو چهره سياسی در اجلاس حضور خواهند يافت يا نه.

اسرائيل و سوريه اخيرا اعلام کرده اند که گفتگوهای صلح را به شيوه غيرمستقيم و با وساطت ميانجيگران ترک از نو آغاز کرده اند.

سارکوزی قرار است در کرانه غربی رود اردن با محمود عباس به مذاکره بنشيند.

در پی گفتگوهای اوليه اهود المرت گفت، «خشنوديم که شما در برابر تلاش ايران با هدف تجهيز به سلاح هسته ای ايستاده ايد، کشوری که به روشنی تماميت اسرائيل را زير سوال می برد و می خواهد اسرائيل را از نقشه جهان محو کند.»

در اين خصوص رئيس جمهوری فرانسه گفت، «طرح هسته ای ايران مستلزم واکنشی مصمم از سوی جامعه جهانی است و اسرائيل بايد آگاه باشد که تنها نيست.» سارکوزی افزود که تمامی اتحاديه اروپا نگران جاه طلبی های هسته ای ايران است. وی طی نطق ديروز خود در کنست اسرائيل تأکيد کرد که ايران هسته ای از نظر فرانسه غير قابل قبول است.

رئيس جمهوری فرانسه درميان سخنانش در اسرائيل ابراز کرد اسرائيل در صورت عدم توقف شهرک سازی به صلح دست نخواهد يافت. وی افزودکه منطقه تنها زمانی به صلح خواهد رسيد که اورشليم به عنوان پايتخت هردو دولت اسرائيل و فلسطينی به رسميت شناخته شود.

سارکوزی همچنين خاطرنشان ساخت که فلسطينيان نيز برای دستيابی به صلح بايد با تروريسم مبارزه کنند.

XS
SM
MD
LG