لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۴

رئيس جمهوری فرانسه در پارلمان اسرائيل سخنرانی کرد


نيکلا سارکوزی، رئيس جمهوری فرانسه، در ادامه سفر خود به اسرائيل که از روز گذشته آغاز شده، امروز در پارلمان آن کشور سخنرانی کرد. اين نخستين سفر سارکوزی به اسرائيل از زمان آغاز رياست جمهوری اوست. پس از ورود به تل آويو، آقای سارکوزی گفت که وی همواره دوست اسرائيل بوده است.

طی نخستين سفر نيکلا سارکوزی به اسرائيل اززمان رسيدن به رياست جمهوری فرانسه وی گفته است که اروپا ازفرايند گفتگوهای صلح ميان فلسطينيان و اسرائيل حمايت می کند و می افزايد توافقی منتج به پايان يافتن مناقشات فرجام ناگزيرروند جاری خواهد بود.

برنامه سفر سارکوزی مذاکره با مقامهای اسرائيلی را در برمی گيرد، همچنين نطقی تاريخی را در صحن مجلس و ديدار از والدين يک سرباز اسرائيلی، گليلاد شاليت، خواهد بود که تابعيت فرانسوی نيز دارد.

هدف از سفر سه روزه سارکوزی تحکيم روابط بهبود يافته کشورش با اسرائيل است که ساليان درازی تيره بوده است.

انتظار می رود برنامه هسته ای ايران و گفتگوهای نوپای صلح ميان اسرائيل وسوريه نيز در دستور جلسه سفرسارکوزی باشد.

رئيس جمهوری فرانسه طی سخنانی در يک کنفرانس خبری مشترک در تل آويو گفت، «ما می توانيم از نظر مالی و سياسی به شما کمک کنيم و همچنين فرانسه به خطر افکندن امنيت اسرائيل را نمی پذيرد.»

از سوی ديگر، بازهم در اسرائيل يک سخنگوی ارتش آن کشور می گويد هم زمان با چهارمين روز آتش بس با حماس، دولت اسرائيل فرآورده هايی را که به آنها نياز مبرم بوده به نوار غزه انتقال داده است.

سخنگوی وزارت کشور تحت کنترل حماس در نوارغزه می گويد شمار کاميونهای حامل فرآورده های ضروری طی روزهای آينده به شرط حفظ شرايط آتش بس تا سی درصد افزون خواهد شد.

وی می افزايد که جدا ازمحصولات غذايی اوليه ای چون ميوه، شير وسبزيجات و برخی مواد غذايی ديگر، فرآورده هايی چون سيمان نيزطی ده روز آينده به نوار غزه انتقال خواهد يافت.

سيستم اخطارحمله راکتی بامداد ديروز (يکشنبه) در جنوب اسرائيل به صدا درآمد و ساکنان منطقه را بيمناک و راهی پناهگاهها کرد اما، ارتش اسرائيل در پی اين رويداد اعلام کرد که، راکتی پرتاب نشده وصدای اخطار به احتمال قوی در پی نقص فنی به صدا درآمده است. آتش بس ميان اسرائيل وحماس در پی آن و عمدتاٌ به دليل آن برقرار شد که دولت اسرائيل عجالتاً تقاضای پيشين خود را برای آنکه يک سرباز اسرائيلی از اسارت حماس درآيد پس گرفته است. تا همين چند روز پيش اين تقاضا شرط اسرائيل برای آتش بس با حماس بود.

XS
SM
MD
LG