لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

موگابه: انتخابات دور دوم رياست جمهوری زيمبابوه مطابق برنامه انجام خواهد گرفت


رابرت موگابه رئيس جمهوری زيمبابوه می گويد انتخابات دور دوم رياست جمهوری عليرغم خروج مورگان جانگرای رهبر اپوزيسيون، مطابق برنامه در روز جمعه برگزار خواهد شد.

موگابه امروز (سه شنبه) در سخنانی طی يک گردهمائی در حراره گفت او از مذاکره با اپوزيسيون خودداری نخواهد کرد، اما دولت بايد به آنچه او آنرا «روند قانون» انتخابات دور دوم ناميد ادامه دهد.

پيشتر، حزب عمده اپوزيسيون گفته بود رسما از دور دوم انتخابات رياست جمهوری خارج شده است. سخنگوی «جنبش برای تغيير دمکراتيک» می گويد حزب امروز کميسيون انتخابات را کتبا از تصميم خود آگاه ساخت.

مورگان جانگرای رهبر اپوزيسيون روز يکشنبه از دور دوم انتخابات خارج شد و گفت خشونت عليه طرفدارانش انتحابات را غير ممکن می سازد.

کنگره اتحاديه های کارگری آفريقای جنوبی امروز از کارگران سراسر جهان خواست به منزوی ساختن رابرت موگابه رئيس جمهوری زيمبابوه و دولت او کمک کنند.

کنگره در بيانيه ای تصميم جانگرای به خروج از دور دوم انتخابات را تاييد کرد و گفت حزب موگابه به مردم زيمبابوه «اعلان جنگ داده است.»

ديروز شورای امنيت سازمان ملل متحد با تصويب بيانيه ای که لازم الجرا نيست، خشونت و ارعاب عليه اپوزيسيون در زيمبابوه را محکوم کرد و گفت برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه رياست جمهوری غير ممکن است. اين نخستين بار است که شورای امنيت به بحران زيمبابوه واکنش نشان می دهد.

بان کی - مون دبير کل سازمان ملل متحد از دولت زيمبابوه خواست انتخابات روز جمعه را به تاخير بياندازد و گفت رای گيری در شرايط فعلی فاقد مشروعيت خواهد بود.

جنبش برای تغيير دمکراتيک می گويد طرفداران موگابه از زمان نخستين دور رای گيری در ماه مارس بيش از ۸۰ نفر از فعالان اپوزيسيون را کشته اند. سفير زيمبابوه در سازمان ملل متحد اين اتهام را رد کرد.

مورگان جانگرای بدليل هراس از ايمنی خود روز يکشنبه به سفارت هلند در حراره پناهنده شد. او امروز در يک مصاحبه تلويزيونی با صدای آمريکا گفت علی رغم اطمينان های رئيس پليس زيمبابوه احساس امنيت نمی کند.

جانگرای گفت آماده است به شرط متوقف شدن خشونت، در باره آينده کشور با موگابه وارد گفت و گو شود. اومی گويد قصد دارد در صورت تامين جانی، فردا ساختمان سفارت هلند را ترک کند.

جانگرای پرزيدنت موگابه را در انتخابات دهم فروردين ماه شکست داد. اما نتايج رسمی، که بيش از يک ماه بعد منتشر شد، نشان داد که او نتوانست اکثريت مورد نياز برای پرهيز از انتخابات دور دوم را بدست آورد.

XS
SM
MD
LG