لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۹

چانگرای از رقابت با موگابه در انتخابات رياست جمهوری زيمبابوه منصرف شد


مورگان چانگرای رهبر اپوزيسيون زيمبابوه از رقابت با رابرت موگابه رئيس جمهوری آن کشور در مرحله دوم انتخابات رياست جمهوری منصرف شده است، و ميگويد خشونت و ارعاب عليه حزب او، برگزاری آزاد و منصفانه رای گيری را در جمعه آينده غير ممکن ساخته است.

آقای چانگرای امروز، يکشنبه، در يک سخنرانی خطاب به حاميانش در هراره گفت حزب او نمی تواند در شرايطی که رای دادن طرفدرانش به قيمت جانشان تمام ميشود خواستار رفتن آنان به حوزه های رای گيری شود.

آقای چانگرای گفت رهبران جنبش اصلاحات دمکراتيک تصميم گرفته اند در انتخاباتی که خشونت و قانون شکنی مظهر آن است شرکت نکند.

آقای چانگرای گفت حرکت بعدی خود را روز چهارشنبه اعلام ميکند.

ستيزه گران طرفدار آقای موگابه پيشتر با چوب و چماق ضمن اشغال محل ميتينگ انتخاباتی آقای چانگرای مانع از برگزاری اين ميتينگ شده بودند.

جنبش اصلاحات دمکراتيک، موسوم به MDC ميگويد حاميان آقای موگابه در آستانه مرحله دوم انتخابات با توسل به شيوه ترور و ارعاب بيش از هفتاد نفر از فعالان اپوزيسيون را کشته اند. آقای موگابه اين اتهام را رد کرده است.

آقای موگابه ميگويد در مقام خود باقی خواهد ماند و هشدار داده است که پيروزی آقای چانگرای می تواند به جنگ داخلی منجر شود.

پاتريک چينماسا وزير دادگستری زيمبابوه ميگويد آقای چانگرای بدان جهت منصرف شده است که ميداند شکستش در انتخابات قطعی است.

مقامات در هراره ميگويند رای گيری به احتمال قوی طبق برنامه انجام خواهد گرفت.

آقای چانگرای در رای گيری مرحله نخست که روز بيست و نهم مارس انجام گرفت آرائی بيشتر از آقای موگابه کسب کرد اما بحدی نبود که مانع از برگزاری مرحله دوم شود.

آقای چانگرای پنج بار در جريان مبارزات انتخاباتی مرحله دوم توقيف شده است، و تندائی بيتی، دبيرکل حزب او نيز به اتهام خيانت در زندان است.

XS
SM
MD
LG