لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۴

تاريخ مختصر زمان <BR> A Brief history of Time


کارگردان: ارول موريس
بريتانيا، ۱۹۹۲، رنگی، ۸۴ دقيقه

ارول موريس شايد بيش از هر کارگردان متاخر ديگری به گردن فيلم مستند حق داشته باشد، زيرا بيش از همه ظرفيت های فيلم مستند را بسط و گسترش داده است. در اين فيلم او کتاب معروف و پرفروش استفان هاوکينگ، فيزيکدان برجسته و کيهان شناس نام آور بريتانيايی که در سراسر جهان هواداران بيشماری برای خودش پيدا کرده و يکی از مغزهای متفکر علمی بشمار است، را به تصوير در آورده که بسيار جالب و ديدنی است.

موريس در اين اثر با تفحص در ماورا واقعيت و ورای سطح داده ها به بهترين وجه تکنيک های فيلم داستانی را بکار گرفته است. مثلا با استفاده دراماتيک از نور و دکور، مونتاژهای القا کننده و غير معمول در فيلمهای مستند و با استفاده از موزيک هيپنوتيزم کننده دست به ايجاد حس مرموزی در جای جای فيلم ميزند که به پيشبرد هدفش يعنی جلب بيننده و تمرکز بر روی موضوع کمک می کند.

در اين فيلم بسط تفکر هاوکينگ، که بر حول منشا کائنات دور ميزند، به همراه و موازات داستان زندگی شگرف وی انجام ميگيرد. در سال ۱۹۶۳ ميلادی اطبا تشخيص دادند که هاوکينگ دچار بيماری «لو گريگ» است و تخمين زدند که ۲سال بيشتر از عمرش باقی نمانده است. اما استفان به زندگی ادامه داد اگرچه که بر اثر پيشرفت بيماری رفته رفته بدنش رو به تحليل ميرفت.

در سال ۱۹۸۵ ميلادی هاوکينگ قدرت تکلم را بکلی از دست داد ولی از پای ننشست و به کمک اختراعات کامپيوتری و سنتز کننده صوتی نه تنها به صحبت کردن ادامه داد بلکه شروع کرد به ايراد يک سری سخنرانی های عمومی و از طريق اين سخنرانی ها به معرفی و انکشاف تئوری هايش درباره منشا فضا و کائنات پرداخت.

جالب ترين و برجسته ترين تئوری های علمی هاوکينگ – مثلا در مورد انبساط فضا، سوراخ های سياه و يا درباره آغاز پايان زمان – همواره در حضور برجسته و يگانه خود هاوکينگ، که بر روی صندلی چرخ دارش فرورفته و با انگشتانش روی تخته کليد کامپيوتری حرفهايش را می نوازد، با آن عينک لعابدار و قطورش در حاليکه نور صفحه کامپيوتر بر آن منعکس شده، مهم تر و نفس گير تر به نظر ميرسد. در اين فيلم هاوکينگ تبديل ميشود به سمبل نويد دهنده انسان ضعيف در برابر عظمت و لايتناهی کهکشان، و نيروی غير قابل تسخير مغز انسان که چقدر زيبا ميتواند تمام مرزهای مادی و فيزيکی را درنوردد.

XS
SM
MD
LG