لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۱

آتش بس اسرائيل و حماس در نوار غزه آغاز شد


امروز پنجشنبه آتش بس بين اسرائيل و گروه ستيزه جوی حماس، برقرار شد.

رهبران اسرائيل و حماس گفتند که اميدوارند قرارداد آتش بس موفقيت آميز باشد هرچند در مورد وفای به عهد از طرف مقابل ابراز ترديد کردند. آتش بس ساعت ٦ صبح به وقت محلی آغاز شد و قرار است برای مدت شش ماه به قوت خود باقی بماند.

اهود اولمرت نخست وزيراسرائيل روز چهارشنبه گفت که آتش بس را بسيار «شکننده» ميبيند و هشدار داد که ممکن است عمر ترک مخاصمه چندان طولانی نباشد. وی ستيزه جويان حماس را «تروريستهای خونخواری» خواند که نميتوانند به جويندگان صلح تغيير ماهيت دهند.

درغزه، اسماعيل هنيه رهبر حماس اعلام کرد که قرارداد آتش بس ميتواند در جنوب اسرائيل که سالها حملات راکتی و انفجاری را متحمل شده است، آرامش برقرار کند. با اينهمه، هنيه هشدار داد در صورتيکه اسرائيل توافق را زير پا بگذارد سازمان متبوع وی نيز آماده است که حملات را از سر بگيرد.

قرارداد آتش بس که برای پايان دادن به ماه ها جنگ در نوار غزه و اطراف امضاء شده است، با ميانجيگری مصر امکان پذير گرديد. جناح های فلسطينی توافق کرده اند که از قرارداد آتش بس تبعيت کنند و حملات راکتی به جنوب اسرائيل را متوقف سازند. درمقابل، اسرائيل نيزحملات نظامی و هوائی به نوار غزه را متوقف خواهد ساخت و لغو محاصره فلج کننده نوار غزه را سه روز پس از شروع آتش بس آغاز خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG