لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

اسرائيل و حماس با آتش بس موافقت کردند


اسرائيل و گروه ستيزه گر فلسطينی حماس در باره آتش بسی موافقت کره اند که با هدف پايان بخشيدن به نبرد و خشونت در داخل و خارج از نوار غزه حاصل شده است.

Amos Gilad آموس گيلاد از وزارت دفاع اسرائيل امروز، چهارشنبه، پس از مذاکراتی که در قاهره با میانجيگران مصری داشت، از اين توافق خبر داد.

حماس و مقامات مصری که يک روز قبل رسيدن به توافق را اعلام کرده بودند گفتند آتش بس از ساعت شش بامداد روز پنجشنبه، فردا، به اجرا گذاشته ميشود.

بر مبنای اين آتش بس ، حماس و ديگر گروههای ستيزه گر فلسطينی موافقت کرده اند شليک راکت به اسرائيل را متوقف کنند. اسرائيل نيز متقابلا عمليات نظامی و حملات هوائی در نوار غزه را متوقف ميکند. اسرائيل همچنين برای سه روز پس از شروع آتش بس ، اجازه خواهد داد مايحتاج عمومی وارد نوار غزه شود، و اگر آتش بس دوام پيدا کند، محدوديت های ديگری را حذف خواهد کرد.

هر دو طرف گفته اند در صورتيکه طرف ديگر توافق را نقض کند آماده اند حملات را ازسر بگيرند.

اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل امروز گفت اميدوار است توافق عملی شود اما به ارتش دستور داد برای از سرگيری عمليات ، درصورتيکه توافق به شکست بيانجامد، آماده باشد.

در غزه، اسمعيل هنيه رهبر حماس گفت تمامی جناح های فلسطينی موافقت کرده اند به آتش بس عمل کنند و حملات راکتی به اسرائيل را متوقف سازند

مقامات اسرائيلی ميگويند اين توافق در عين حال زمينه ساز پيشبرد مذاکرات در باره آزاد شدن يک سرباز اسير اسرائيلی است.

آمريکا ميگويد از آتش بس ميان اسرائيل و حماس استقبال ميکند اما به گفته تام کيسی سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا اين توافق در موضع آمريکا راجع به تروريست شناختن حماس تغييری نميدهد.

ارتش اسرائيل و ستيزه گران حماس روز سه شنبه نيز به رغم اعلام خبر توافق آتش بس به حملات ادامه داند.

اسرائيل ميگويد هواپيماهايش سه حمله هوائی عليه هدفهای تروريستی در غزه انجام دادند، و شش فلسطينی را کشتند.

ستيزه گران در غزه نيز چندين راکت به داخل اسرائيل پرتاب کردند.

XS
SM
MD
LG