لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۰

سربازان افغان و ناتو در نزدیکی قندهار مستقر می شوند، صدها خانواده ناحيه را ترک می کنند


در حالی که سربازان افغان و ناتو در افغانستان برای مقابله با صدها طالبان ستيزه گران طالبان در ناحيه ای در نزديکی شهر قندهار مستقر می شوند، هزاران خانواده آنجا را ترک می کنند.

شاهدان می گويند جنگجويان طالبان مين های زمينی کار گذاشته اند و امروز (سه شنبه) پل ها را در ناحيه ارغنداب در ولايت قندهار منفجر کردند. به گفته آنها، حدود ۵۰۰ ستيزه گر بر دست کم شش روستا مسلط شده اند.

اما ائتلاف به رهبری آمريکا می گويد سربازانی که در منطقه گشت می زدند، علائمی که حاکی از کنترل ستيزه گران باشد نديدند. با وجود اين، هواپيماهای ناتو اعلاميه ها و جزوه هايی فرو ريخته اند که از مردم می خواهد در صورت نبرد در خانه هايشان بمانند و مقامات محلی آمد و شد را ممنوع کرده اند.

ارغنداب، در شمال شهر قندهار، يک مرکز عمده توليد انار و ديگر فرآورده های کشاورزی در افغانستان تلقی می شود.

قندهار يکی از چند شهر عمده در جنوب افغانستان است و زادگاه خانواده های سلطنتی و نيز حامد کرزی رييس جمهوری است.

گفته می شود بسياری از جنگجويان طالبان که در ارغنداب جمع شده اند، از جمله ۱۲۰۰ زندانی هستند که هفته پيش در پی حمله طالبان با کمک به بمب انداز انتحاری که درب های زندان را از جا کند، به زندان اصلی شهر گريختند.

يک سخنگوی غير نظامی ناتو روز دوشنبه گفت حمله به زندان تعداد زيادی از ستيزه گران را به صحنه باز می گرداند. او گفت نيروهای افغان و ناتو به هر تهديد بالقوه ای پاسخ خواهند داد.

ناتو حدود ۵۳۰۰۰ سرباز در افغانستان دارد. ايالات متحده نزديک به نيمی از سربازان را تامين کرده و از ديگر اعضای ناتو خواسته است تعهد بيشتری در جنگ در افغانستان قبول کنند.

بريتانيا ديروز اعلام کرد برای کمک به عمليات جنگی دويست و سی سرباز اضافی به افغانستان خواهد فرستاد و مجموع سربازان بريتانيائی در آن کشور تا اوائل ۲۰۰۹ از هشت هزار نفر بالاتر خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG