لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

جنگ های افغانستان و عراق و برنامه اتمی تهران در کانون مذاکرات بوش  و براون است


پرزيدنت بوش برای مذاکراتی با گوردون براون نخست وزير بريتانيا، که انتظار ميرود جنگ های افغانستان و عراق، و برنامه اتمی مشکوک جمهوری اسلامی ايران در کانون آن باشد به لندن رفته است

. پرزيدنت بوش و همسرش، لورا، امروز، يکشنبه، وارد لندن شدند، و ملاقات با ملکه اليزابت جزوبرنامه امروز است . مذاکرات پرزيدنت بوش و آقای براون روز دوشنبه انجام ميگيرد.

روزنامه آبزرور، در آستانه ورود پرزيدنت بوش به لندن اظهارات او را نقل کرد که گفته است با هرگونه جدول زمانی قراردادی برای فراخوانی نيروهای تحت فرماندهی آمريکا از عراق مخالف است. اين نظر در شرايطی مطرح ميشود که رسانه های خبری در بريتانيا گفته بودند آقای براون ممکن است تا آخر سال جاری جدولی زمانی برای خروج سربازان بريتانيائی از عراق اعلام کند.

پرزيدنت بوش ابراز اطمينان کرد که لندن از فرماندهان ائتلاف در عراق جانبداری خواهد کرد که گفته اند هرگونه کاهشی در شمار نيروها بايد متناسب با پيشرفت و موفقيت در بهبود اوضاع امنيتی عراق باشد، نه يک جدول زمانی از پيش تعيين شده.

پرزيدنت بوش پيش از سفر به لندن در پاريس با نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه ملاقات و گفتگو داشت. رهبران آمريکا و فرانسه، هردو، تاکيد کردند که ايران مسلح به تسليحات اتمی تهديدی عليه صلح و امنيت جهان خواهد بود.

جمهوری اسلامی ايران اندکی پيشتر گفته بود هرگونه خواست تعليق در برنامه غنی سازی اورانيوم را خواستی غير قابل قبول ميداند، و به چنين خواستی رسيدگی نميکند.

آقای سارکوزی دستيابی جمهوری اسلامی ايران به تسليحات اتمی را غير قابل قبول توصيف کرد، و پرزيدنت بوش آن را تهديدی بزرگ برای صلح جهان دانست.

پرزيدنت بوش سفر اروپائی خود را يک خداحافظی رسمی خواند. پرزيدنت بوش پيش از آنکه به آمريکا بازگردد به ايرلند شمالی نيز سفر خواهد کرد . پرزيدنت بوش پيش از سفر به فرانسه از آلمان ديدن کرد و در اجلاس سالانه رهبران آمريکا و اتحاديه اروپا شرکت جست، که اين بار د ر اسلووانی برگزار شده بود.

XS
SM
MD
LG