لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۵

سولانا در انتظار پاسخ تهران به مشوق هاست


خاويه سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا ميگويد اميدوار است جمهوری اسلامی ايران به مجموعه مشوق های جديدی که برای تعليق در برنامه اتمی اش پيشنهاد شده است زود پاسخ بدهد. اما واکنش تهران حاکی از عدم توافق است.

سولانا امروز، شنبه، چند ساعت پس از عرضه مجموعه مشوق ها در جريان مذاکراتش با منوچهر متکی وزير امورخارجه جمهوری اسلامی ايران، در يک کنفرانس خبری گفت در انتظار پاسخ تهران است

. اين مجموعه، که شش قدرت جهان طراح آن هستند شامل مشوق های اقتصادی و تجاری است.

غلامحسين الهام سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ايران امروز به خبرنگاران گفت تهران هر پيشنهادی را که خواستار تعليق در برنامه غنی سازی اورانيوم باشد قابل بررسی نميداند .

سولانا گفت اتحاديه اروپا حاضر است در باره مجموعه مشوق ها مذاکره کند، اما تهران بايد غنی سازی اورانيوم را در جريان مذاکره به حالت تعليق در بياورد .

. آمريکا و متحدانش جمهوری اسلامی ايران را به تلاش برای توليد تسليحات اتمی متهم کرده اند. تهران ميگويد برنامه اتمی اش برای مقاصد صلح آميز است.

جمهوری اسلامی ايران با سه مورد تحريم های محدود شورای امنيت سازمان ملل متحد روبروست که در واکنش به بی اعتنائی تهران به خواستهای تعليق در غنی سازی اورانيوم وضع شده است.

پرزيدنت بوش هفته گذشته در آلمان گفت تمامی گزينه ها، از جمله اقدام نظامی، به عنوان راههائی برای وادار ساختن جمهوری اسلامی ايران به تعليق در غنی سازی اورانيوم، مد نظر است. پرزيدنت بوش در عين حال گفت وی برای اين منظور چاره ديپلماتيک را ترجيح ميدهد.

يک سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ايران گفت تهديد پرزيدنت بوش به اقدام نظامی، بر برنامه اتمی تهران اثری نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG