لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۴

آمريکا از شريکان ائتلاف در افغانستان خواست به تعهدات خود عمل کنند


ایالات متحده از شریکان ائتلاف در افغانستان خواسته است به تعهدات خود پای بند بمانند. در حالی که موج جدیدی از خشونت سراسر کشور را فرا گرفته است، رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا روز جمعه در بروکسل گفت ائتلاف در افغانستان با همان کمبودهایی که در ۱۸ ماه گذشته وجود داشت روبرو است.

گیتس که در پی گفت و گو با اعضای ناتو سخن می گفت، اظهار داشت انتظار دارد اقدامات دولت ها با حرف ها و وعده های آنها تطبیق کند. او این موضوع را در حالی عنوان می کند که ارقام جدید نشان می دهد خشونت در افغانستان رو به افزایش است. مقامات آمریکائی می گویند در ماه مه برای نخستین بار شمار سربازان ائتلاف که در افغانستان کشته شدند از تعداد افرادی که در عراق جانسپردند بیشتر بود.

در این میان، مقامات می گویند نیروهای ائتلاف با یک سلسله حملات هوائی به شدت گرفتن خشونت در سراسر افغانستان پاسخ داده اند، و طی دو روز گذشته دست کم ۲۴ ستیزه گر را کشته اند. بگفته مقامات، دو سرباز بریتانیائی و یک سرباز رومانیائی نیز کشته شدند.

ائتلاف، که آمریکا فرماندهی آنرا بر عهده دارد، می گوید در یک حمله هوائی در روز پنجشنبه، ۱۷ ستیزه گر کشته شدند، آنها به نیروهای افغان و ائتلاف که در ناحیه ای در نزدیکی "تیرین کوت" گشت می زدند، حمله کرده بودند.

یک مقام افغان می گوید در یک حمله هوائی ناتو در ولایت غزنی در روز پنجشنبه هفت ستیزه گر دیگر کشته شدند.

در این میان، ائتلاف در اطلاعیه ای می گوید در ولایت پکتیا در شرق افغانستان، در عملیاتی که هدف آن رهبران شورشیان بود، یک زن و چندین ستیزه گر کشته شدند. ائتلاف می گوید نیروهای آن در جستجوی دو رهبر ستیره گر بودند که به تسهیل حملات به سربازان آمریکائی و افغان متهم هستند.

مقامات ائتلاف می گویند روز پنجشنبه دو سرباز بریتانیائی هنگامی که در نزدیکی پایگاه خود در ولایت هلمند گشت می زدند، کشته شدند.

در حادثه ای جداگانه، ستیزه گران مجهز به نارنجک انداز به یک کاروان نظامی در جاده ای بین کابل و کلات، در جنوب افغانستان، حمله کردند. مقامات می گویند در این حادثه یک سرباز رومانیائی از پای در آمد و سه نفر دیگر مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG